ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüdü-Fed’den haftaya 75 faizi artışı cepte – 2022

Merhaba,

ABD ekonomisi, dış ticaret açığının daralmayı sürdürmesiyle üçüncü çeyrekte yüzde 2.6 artışla yüzde 2,4 beklentinin üzerinde büyüdü. Sonn haftalarda ABD ekonomisinin yavaşlama sinyalleri göstermesi Fed’in faiz artış adımlarını 75 baz puandan 50 ye indiri tartışmalarını başlatmıştı. Ancak gelen büyüme verisi kasım başındaki FOMC’den 75 baz puan faiz artışını garantiler nitelikte.

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 0.6 daralmıştı. Öncü GSYH verisine göre, ABD ekonomisi üst üste daraldığı iki çeyrekten sonra ilk kez büyüdü.

Raporun ayrıntıları, ekipman ve fikri mülkiyet ürünleri tarafından desteklenen işletme yatırımlarında güçlü bir artış olduğunu gösterdi. Tüketici harcamaları, hizmetlere yapılan harcamalardaki artıştan kaynaklandı ve hükümet harcamaları da başlık rakamına eklendi.

Yine de, GSYİH’ya en büyük katkı, değişken net ihracat kategorisiydi. Bu arada, konut sektörü büyüme üzerinde önemli bir yük oldu.

Ticaret ve stoklar bileşenlerini ortadan kaldıran temel talebin önemli bir göstergesi – yurtiçi alıcılara enflasyondan arındırılmış nihai satışlar – üçüncü çeyrekte %0,5 arttı ve pandeminin başlangıcından bu yana en yavaş olanlardan biri oldu.

Üç aylık genişleme, ABD’nin zaten bir durgunluk içinde olduğuna dair endişeleri hafifletmeye yardımcı olabilirken, ekonominin ana motoru – tüketici harcamaları – bir nesildeki en yüksek enflasyonun baskısı altında kalmaya devam ediyor. Güçlü bir işgücü piyasası ve pandemi boyunca toplanan tasarruflar, şimdiye kadar Amerikalılara harcamaya devam etmeleri için gerekli olan yeri sağladı.

Fed’in enflasyonu evcilleştirme çabaları büyümeye rüzgarlar oluşturduğu için hanehalklarının ne kadar dayanabileceği belli değil. Yakın vadede, ipotek oranlarını yirmi yılın en yüksek seviyesine çıkardı ve konut piyasasının hızlı bir şekilde bozulmasına neden oldu. Ve önümüzdeki yıl, birçok ekonomist merkez bankasının eylemlerinin nihayetinde ekonomiyi durgunluğa itmesini bekliyor.

Bloomberg, ING


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın