ABD, Euro Bölgesi, Asya… Merkez Bankası savaşları! – 2023

Merhaba,

En son Fed hamlesi, ana politika faizini büyük mali krizden hemen önce ulaşılan 2006-07 zirvesinin üzerine çıkardı.

 

CME FedWatch’a göre Fed fonları vadeli işlem piyasaları, bunun mevcut döngünün zirvesi olduğunu işaret ediyor. 2024’ün ortalarında vadeli işlemler, Fed faiz indirimlerinin başlangıcını fiyatlıyor.

 

ECB de benzer şekilde geçen haftaki toplantısında verilere dayalı bir yaklaşım benimsedi. Resmi olarak, Avrupa bankasının yüzde 2’lik bir enflasyon oranı için yalnızca tek bir yetkisi var. Enflasyon hedefin iki buçuk katına ulaşıyor olsa da (bir Bloomberg anketine göre Temmuz tüketici fiyatlarının bir önceki yıla göre yüzde 5,3 artması bekleniyor), merkez bankası aynı zamanda Euro bölgesinin en büyük ekonomisi olan Alman ekonomisinde de durgunluk öngörüyor.

 

Beklenmeyen şey, Japonya Merkez Bankası’nın, Japonya’nın devlet tahvil getirilerini yedi yıldır sınırlayan verim eğrisi kontrolünü gevşetmek için ilk adımı atmasıydı. Gösterge 10 yıllık tahvil getirisi için bant resmi olarak artı veya eksi 0,5 puan, %0 civarında kalırken, BoJ, getiri yüzde 1’e ulaşırsa 10 yıllık devlet tahvili alacağını söyledi. Tradeweb’e göre 10 yıl vadeli, bir hafta önceki %0,48’den Cuma günü yüzde 0,553’ten işlem gördü.

 

Ekonomistler Japon merkez bankasının getiri manipülasyonundaki değişikliği beklemiyordu.


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın