ABD’de ISM imalat endeksi son 2,5 yılın en düşük seviyesine geriledi, açık iş pozisyonları arttı – 2022

Merhaba,

ABD’de reel sektör pandemi sonrası en yavaş büyümeyi yaşıyor.

Bugün açıklanan 50,2,  ise 50,4 ile büyüme eşiği üzerinde kalmaya devam etti. Fakat bu seviyeler pandemi sonrası görülen en düşük seviye oldu ve sektördeki yavaşlamanın belirginleştiğini gösterdi.

ABD’de yüksek girdi maliyetlerinin etkisiyle yavaşlamaya başlayan ekonomik aktivite, son aylarda faiz artışları ve piyasanın sıkılaşmasıyla daha da kendini gösterdi. ISM raporunda, üretim ve tedarik yapan 10 alt sektörden 4’ünün son ayda yükseliş kaydettiği belirtildi.

Verilerin olumlu tarafı Mayıs 2020’den beri yani 29 aylık süreçte 50 büyüme eşiği üzerinin korunuyor olması. Sektörlerdeki bu durum büyümeyi destekliyor, fakat  vereceği katkı azalıyor.

Açıklanan veri, Fed ve birçok Merkez Bankası’nın enflasyonu kontrol altına almak için uyguladıkları para politikalarının tetiklediği küresel resesyon endişelerini artırıcı yönde. Fed’in yarınki toplantıda da 75 baz puanlık faiz artırımlarına devam etmesi bekleniyor.

Açık iş pozisyonları artarak sürpriz yaptı

Yine bugün açıklanan verilere göre ülkede JOLTS açık iş pozisyonları Eylül’de 10,28 milyondan 10,72 milyona yükseldi.

ABD’deki iş ilanları, düşük işsizliğin ortasında Eylül ayında beklenmedik bir şekilde toparlandı. Enflasyonu frenlemek için agresif kampanyasını uzatmak yönünde Fed üzerinde baskı yarattı.

Çalışma Bakanlığı’nın İş Açılışları ve İşgücü Ciro Anketi veya JOLTS, Salı günü gösterdiği gibi, mevcut pozisyonların sayısı, bir ay önce revize edilmiş 10,3 milyondan Eylül ayında 10,7 milyona yükseldi. Bloomberg’in ekonomistlerle yaptığı bir anketteki medyan tahmin, 9,8 milyona gerilemesiydi.

Boş pozisyonlardaki sürpriz alım, artan ekonomik rüzgarlara rağmen işçilere yönelik talebin gücünü koruduğunu vurgulamakta. İşgücü arzı ve talebi arasındaki kalıcı dengesizlik, güçlü ücret artışını desteklemeye devam ediyor, yaygın fiyat baskılarına katkıda bulunuyor ve Çarşamba günü Fed’den bir başka büyük faiz artırımı beklentilerini güçlendiriyor.

Bloomberg


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın