AB’den Türkiye’ye Rusya mesajı: İlişkilerimiz önemli ama yaptırımlarda ciddiyiz – 2022

Merhaba,

AB, Türkiye’ye; “Ticari ilişkilerimiz önemli, ancak Rusya’ya yaptırımların delinmemesi konusunda ciddiyiz” mesajını verecek.

Avrupa Birliği’nin genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, “Türkiye ile AB arasındaki ticari ilişkiler önemli ama Rusya’ya yaptırımların delinmemesi konusunda ciddiyiz” mesajı vermek üzere Türkiye’ye geliyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Varhelyi, yarın Türkiye’ye gelerek görüşmeler yapacak. Haberde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Afrika’da olduğu için Varhelyi’nin görüşmelerinde siyasi konuların da gündeme gelmeyeceği belirtildi.

Varhelyi’nin temaslarında öne çıkan iki konu Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve AB-Türkiye ekonomik işbirliği olacak. Genişleme komiseri, İstanbul’da iş dünyasının önde gelen üyeleri ile ve hükümetin ekonomi yönetimi ile görüşecek. Varhelyi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte sınır güvenliğine ilişkin konuları konuşmak için Van’da da incelemelerde bulunacak.

Genişleme komiserinin ziyareti, Avrupa Komisyonu’nun Finansal Hizmetler, Finansal İstikrar ve Sermaye Piyasaları Birliği’nden Sorumlu Üyesi Mairead McGuinness 6 Ekim’de Ankara’da yaptığı temaslardan sadece 3 hafta sonra gerçekleşmesi açısından önem taşıyor. AB’li diplomatik kaynaklara göre, bu iki ziyarette verilen mesajlar birbirini tamamlayacak şekilde öngörüldü.

RUSYA’YA YAPTIRIMLARDA CİDDİYİZ

AB kaynaklarına göre Brüksel, “Türkiye ile ilişkimizi bir dengeye oturtmamız gerekiyor. Bunun iki boyutu bulunuyor. Birincisi Türkiye ile var olan ekonomik ilişkimizin ne kadar önemli olduğu, diğeri ise Rusya’nın Ukrayna savaşını devam ettirmesine katkıda bulunacak şekilde yaptırımların delinmesine karşı elimizden ne geliyorsa yapacağımız konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu iletmek” şeklinde özetlenebilecek bir söylem ve politika izliyor. McGuinness ve Varhelyi’nin ziyaretlerinde verilen mesajlar da bunu yansıtıyor.

AB kaynakları, “Rusya’ya uygulanan yaptırımların delinmesi konusu maalesef uzun süre gündemde kalacak gibi” değerlendirmesini yaparken, savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana Türkiye ile Rusya arasında ciddi oranda artan ticarete dikkat çekiyorlar.

Kısa Dalga


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın