AKP’den eşi vefat eden kadınlara konut desteği- ama 3 çocuk varsa! – 2022

Merhaba,

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı çerçevesinde 2 bin 23 adet konut temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile hane başına 300 bin TL destek vereceğiz” dedi. Projeye göre, eşi hayatını kaybetmiş olan ve bildirilen şartları taşıyan kadınlara 300 bin lira konut desteği verilecek. Destekten 18 yaş altı en az 3 çocuğa sahip olan kadınlar faydalanabilecek. 607 milyon TL bütçeli destekle toplam 2023 konut temin edilecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, eşi hayatını kaybetmiş olan kadınlara yönelik ‘konut desteği’ uygulamasını hayata geçireceklerini duyurdu. Bakan Yanık, “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı” çerçevesinde 2 bin 23 adet konut temin edeceklerini ve toplamda 607 milyon TL bütçe ile hane başına 300 bin TL destek verileceğini duyurdu.

Yanık, konut projesinin kapsamına ilişkin açıklamalarda bulunarak, söz konusu destekten eşi vefat etmiş, 18 yaş altı en az 3 çocuğa sahip olan ve sosyal yardımlardan faydalanan kadınların yararlanabileceğini bildirdi.

‘KONUTLARIN MÜLKİYETİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKIFLARI’NIN OLACAK’

Yanık, projenin detaylarına ilişkin şunları söyledi:

“Eşi vefat etmiş ve sosyal yardım faydalanıcısı kadınlarımıza yönelik konut projesini hayata geçiriyoruz. Desteğimizi konut yapımı veya satın alma şeklinde iki farklı yöntemle gerçekleştireceğiz. Konutlar 80 metrekare olacak şekilde inşa edilecek. Konutların satın alınması durumunda ise bu özelliğe yakın olanlar tercih edilecek. Bakanlık olarak konut başına 300 bin TL destek verirken, ihtiyaç duyulan kaynak belediyeler ve hayırseverler tarafından karşılanacak. Konutların mülkiyeti Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın (SYDV) olacak. Hak sahiplerine bedelsiz kullanım hakkı vereceğiz.”

Yanık, konut projesi için belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı çerçevesinde 2 bin 23 adet konut temini edeceğiz. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile hane başına 300 bin TL destek vereceğiz. Programın başta Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği içerisinde hayata geçirilmesine yönelik 78 SYDV’mizi bilgilendirdik. Şu ana kadar Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl olmak üzere 4 ilde iş birliği protokolü imzalandı. Buna ek olarak projenin hayata geçirilmesi için 67 SYDV’miz ise arsa temini, proje çalışmaları, proje bütçesi için ilave ek kaynak noktasında protokol hazırlıklarına devam ediyor”.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ya da kısaca SYDV, Türkiye’de Valilik ve Kaymakamlıklara bağlı olarak yoksulluk içinde olan kişi ve ailelere sosyal yardım hizmeti sağlayan ve ülke genelinde 1003 Vakıf ile kamu hizmeti veren kurumdur.

DESTEKTEN YARARLANMA ŞARTLARI NELER?

Bakanlığın aktardığına göre, yapılacak konutlardan faydalanabilmek için aranan şartlar şöyle:

► Türk vatandaşı olmak,
► 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında faydalanıcı olmak,
► Eşi vefat etmiş, 18 yaş altında en az üç çocuklu hane özelliğine haiz olmak,
► Konutların yapıldığı ilde ikamet etmek,
► Bakanlığın Sosyal Konut Projesi de dâhil barınma yardımı programı içerisinde yürütülen ev yapım yardımı kapsamında destek almamış olmak.

Birgün


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın