Aksoy Araştırma: AKP’nin son iki aydaki hamleleri sınırlı artış getirdi – 2022

Merhaba,

Aksoy Araştırma’nın son anketinde AKP’nin oyları yüzde 32,9 çıktı. Bu son iki ayda yaklaşık yüzde 3,2’lik bir artışa karşılık geliyor. Ertan Aksoy, artışın son iki ayda yapılan hamlelerin sonucu olduğuna, muhalefetten kopuş yaşanmadığına dikkat çekti.

AKSOY Araştırma Şirketi’nin kurucusu Ertan Aksoy, Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan değerlendirmesinde AKP’nin son dönemdeki anketlere yansıyan oy artışını değerlendirdi ve kendi yaptıkları son anket sonuçlarını paylaştı.

Aksoy’un paylaştığı anket 24-29 Kasım tarihleri arasında yüzde 95 güven aralığında yüzde 2,5 hata payı ile 1.537 örneklem ile yapıldı.

Buna göre AKP yüzde 32,9, CHP yüzde 28,7, İYİ Parti yüzde 13,9, HDP yüzde 11, MHP de yüzde 7,8 oranında görünüyor.

Cumhur iktidarı partilerinden son aylarda yaşanan yükseliş Aksoy Araştırma’nın önceki anketleri ile yapılan karşılaştırmada da görülebiliyor.

Son ankette yüzde 32,9 olan AKP oyları geçtiğimi ay başında duyurulan ankette yüzde 31,7, Eylül ayı araştırmasında yüzde 29,7 olarak hesaplanmıştı.

CHP’nin son anketteki yüzde 28,7 olan oyları ise önceki anketlerde yüzde 28,1 ve yüzde 29,1’di.

Diğer partilerin son üç anketteki oy oranları şöyle gerçekleşti:

İYİ Parti; yüzde 13,9, yüzde 13,3 ve yüzde 14,1

HDP; yüzde 11, yüzde 11,2, yüzde 10.1

MHP; yüzde 7,8, yüzde 7,8, yüzde 7,6

Ertan Aksoy, partilerdeki oy oranı değişikliğini, AKP’nin son dönemde yaptığı hamlelerin bir miktar işe yaradığının göstergesi olduğunu söyledi.

Ancak Ersoy son iki ay içerisinde sosyal konut projesi, vergi indirimi, boş faizlerinin silinmesi ve yerli otomobilin banttan indirilmesi gibi hamlelerin sonucunda AKP’deki artışın yüzde 3,2 ile sınırlı kaldığına dikkat çekti.

Aksoy, CHP, İYİ Parti ve HDP’den bir kopma olmadığına belirterek AKP’nin daha çok çok son yıllarda kurulan partilerden oy kopardığını belirtti.


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın