Almanya vatandaşı olmak kolaylaşıyor – Paraanaliz – 2022

Merhaba,

Almanya hükümeti işçi alımını kolaylaştıracak. Aynı zamanda da Almanya vatandaşı olmak kolaylaşacak.

Almanya hükümeti iş gücü açığını kapatmak için bu yıl içerisinde ‘fırsat kartı’ uygulamasını başlatacak. Almanya’nın Balkan ülkeleri ve Türkiye başta olmak üzere çok sayıda ülkeden işçi alımı başlatacağı öğrenildi.

Halktv.com.tr’nin edindiği bilgilere göre; Almanya’nın iş gücü açığını kapatmak için işçi alımı yapmayı planladığı sektörlerde belli oldu.

* Hizmet sektörü

* Hemşire ve hasta bakıcılar

* Doktorlar

* Mühendisler

* Aşçılar

* Garsonlar

Almanya’nın en büyük iş gücü açığının hizmet sektöründe olduğu biliniyor.

ALMANYA VATANDAŞI OLMAK KOLAYLAŞIYOR

Öte yandan Almanya vatandaşı olmakta kolaylaşacak. Almanya bu kapsamda yeni bir düzenlemeyi hayata geçiriyor.

Bir süredir yabancıların vatandaşlığa geçişini kolaylaştırmak için çalışma yürüten Alman hükümeti, yasa taslağını hazırladı. İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı tasarı görüş almak için ilgili bakanlıklara gönderildi.

DW Türkçe’nin haberine göre Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oluşturduğu hükümetin koalisyon sözleşmesinde vatandaşlık yasasında reform yapılması öngörülmüştü.

Alman haber ajansı dpa’nın haberine göre, planlanan yasal değişiklikle birlikte, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılar, sahip oldukları vatandaşlığı bırakmak zorunda kalmayacak. Böylelikle, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen göçmen kökenlilerin çifte vatandaş olabilmesinin önü açılıyor.

Bunun yanı sıra, Alman vatandaşlığına geçiş için gereken Almanca bilme şartının esnetilmesi öngörülüyor. Tasarıya göre, vatandaşlığa geçmek isteyenlerin Almanca bildiğini kanıtlaması kolaylaştırılacak ve 67 yaş üzerindekiler için vatandaşlık testi kaldırılacak.

İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı tasarı ile yasal olarak Almanya’da beş yıldır yaşayan yabancılara vatandaşlığa geçiş hakkı tanınması öngörülüyor. Hâlen geçerli olan yasal düzenlemede, Almanya’da sekiz yıldır yasal olarak yaşayan ve süresiz oturma izni olan yabancılara vatandaşlığa geçiş hakkı tanınıyordu. Öğrenim sırasında veya meslekte sıra dışı başarılar göstermek, gönüllü sosyal faaliyetlerde bulunmak veya Almanca’yı çok iyi bilmek gibi uyum konusunda özel çabaları olanlar içinse bu sürenin üç yıl olması planlanıyor.

Yeni yasal düzenleme ile yabancıların Almanya’da doğan çocuklarının, Alman vatandaşlığı ve ailesinin geldiği ülkenin vatandaşlığı arasında tercih yapmasını zorunlu kılan “opsiyon modeli”nin de kaldırılması öngörülüyor. Hâlen uygulamada olan opsiyon modeline göre, yabancıların çocuklarına çifte vatandaşlık hakkı tanınıyor, ancak 23 yaşının sonuna kadar gençlerin iki vatandaşlıktan birini tercih etmesi gerekiyordu.

Yabancıların çocuklarının Alman vatandaşlığı alabilmesi için ebeveynlerden birinin Almanya’da yaşaması gereken sürenin de sekiz yıldan beş yıla indirilmesi planlanıyor.


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın