Altın fiyatlarındaki zayıflık devam edebilir – 2022

Merhaba,

Altın fiyatları yeni haftaya değer kaybıyla başlarken; haftanın en önemli gündem maddesi Fed’in faiz kararı olacak. Gedik Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Onurcan Bal, altın fiyatları üzerindeki beklentilerini Bigpara’ya değerlendirdi.

Altının ons fiyatı, ekim ayını düşüşle tamamlamaya hazırlanırken; böylelikle ons altın 7 aydır aralıksız yatırımcısına kaybettirmiş olacak. Yatırımcıların gözü, bu hafta açıklanacak olan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararında…

Fed’in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantısı 1-2 Kasım tarihinde yapılacak. Piyasalar Fed’den 75 baz puan faiz artırımı beklerken; verilecek mesajlarda ileriki dönemlere yönelik yol haritasına dair ip uçları aranacak. Fed’in kararının ve vereceği mesajların altın fiyatları üzerinde yön belirleyici olması bekleniyor.

Gedik Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Onurcan Bal, Bigpara’ya altın fiyatlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Fed ve diğer merkez bankalarının faiz artırımlarının 2022 yılının son çeyreğinde de devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu görünüm altında ons altında 2022 yılı genelinde gözlenen zayıf görünümün yılın kalan bölümünde de etkisini sürdürebilir” dedi.

Ons altın bugün içerisinde en yüksek 1645 dolar seviyesini, en düşük 1634 dolar seviyesini görürken; şu dakikalarda ise yüzde 0,58 oranında düşüşle 1635 dolarda hareket ediyor.

Gram altın fiyatları, geçtiğimiz haftayı 979 lira seviyesinden tamamlarken; yeni haftanın ilk işlem gününe 982 lira seviyesinden başladı. Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı; gün içerisinde en yüksek 986,63 lira seviyesini, en düşük ise 977,87 lira seviyesini gördü. Gram altın, ons altın fiyatında yaşanan düşüşün etkisiyle aşağı yönlü hareket ederken, saat 16:31 itibarıyla yüzde 0,45 oranında düşüşle 977,87 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1617 lira, Cumhuriyet altını da 6 bin 653 liradan satılıyor.

 

 

 

bigpara.hurriyet.com.tr


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın