Anadolu Efes Nasıl Basketbol Takımı?

Anadolu Efes Spor Kulübü, İstanbul’da Efes Pilsen bira markasının sponsorluğu ile kurulmuş bir basketbol takımıdır. Basketbol takımı 1976 yılında Kadıköy Spor’un satın alınması ile birlikte kurulmuştur.

1996 yılındaki Koraç Kupası şampiyonluğu ile birlikte Türk spor tarihinde Avrupa kupası kazanan ilk takımdır. Kendine özel bir yer edinen bu basketbol kulübü, kuruluşundan günümüze kadar yalnızca basketbol branşında faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca takımın kadın basketbol takımı da yoktur, yalnızca erkek basketbol takımı olarak spor faaliyetlerini sürdürür.

Özellikle Avrupa’da ismini oldukça fazla duyuran Anadolu Efes, ülkemizi basketbol alanında temsil eden en önemli kulüplerimizdendir. Takımın aldığı kupalara ve şampiyonluklara şu şekilde göz atabiliriz:

  • 2 EuroLeague şampiyonluğu,
  • 1 Koraç kupası,
  • 15 Basketbol Süper Ligi şampiyonluğu,
  • 12 Türkiye kupası şampiyonluğu,
  • 12 Cumhurbaşkanlığı kupası şampiyonluğu.

Anadolu Efes Erkek Basketbol Takımı

Anadolu Efes Erkek Basketbol Takımı
Anadolu Efes Erkek Basketbol Takımı

2021 – 2022 sezonu Euroleague şampiyonu olan takım, kutlamalarına devam ediyor. Oyuncu yaş ortalaması diğer basketbol takımlarına göre fazla olan takımın, yaş ortalaması 28-29 arasında değişmektedir.

Ergin Ataman’ın antrenörlük yaptığı takım son 10 yıl içerisinde ülkemizi oldukça iyi bir şekilde temsil etmiştir, etmeye devam ediyordur. Ülkemizde düzenlenen Basketbol Süper Ligi’nde de 2. olan kulüp 30 maçın 23’ünü kazanmıştır. 30 maçın 24’ünü kazanan Fenerbahçe’nin ardından ismini ikinciliğe yazdırmıştır.

Takım bünyesinde bulundurduğu önemli isimler ile birlikte hem Türk sporuna hem de dünya basketboluna birçok değer yetiştirmeye devam etmektedir.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz: Galatasaray’ın Basketbol Takımı Nasıl?

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın