ANALİZ: Fed’in eylül faiz artışını da tetikleyecek istihdam piyasası gelişmeleri… – 2023

Merhaba,

ABD’deki iş ilanları 9,8 milyona düştü, ancak işgücü piyasasında direnç göstererek güçlü kalmaya devam ediyor.

ABD’deki iş ilanları Mayıs ayında geriledi, ancak Amerikan işgücü piyasasının keskin bir şekilde yüksek faiz oranları karşısında dirençli kaldığını gösterecek kadar yüksek seviyelerde kaldı.

Çalışma Bakanlığı verilerine göre işverenlerin nisan ayında 10,3 milyon olan iş ilanları mayısta 9,8 milyona geriledi. Ancak işten çıkarmalar biraz düştü ve daha fazla Amerikalı işlerini bıraktı. Bu da başka yerlerde daha iyi ücret veya çalışma koşulları bulabileceklerinden emin olduklarının bir işareti. İş ilanlarının gerilediği sektörler olarak sağlık, sigorta ve finans ön sırada. Ancak eğitim ve hükümette daha fazla iş ilanı vardı.

Çalışma Bakanlığı İş Açılışları ve İşgücü Cirosu Anketi (JOLTS) yorumunda, “bir yıl öncesine göre daha yavaş ama yine de güçlü olan, yavaş yavaşlayan ancak hala sağlam bir işgücü piyasasını yansıtmaya devam ediyor” diyor.

Aylık iş ilanları, Federal Rezerv’in Amerikan işgücü piyasasını soğutmak ve geçen yıl kırk yılın en yüksek seviyelerine ulaşan enflasyonla mücadele etmek için yürüttüğü agresif kampanyaya rağmen, 2021’den önce hiç 8 milyona ulaşmamıştı – tarihi standartlara göre yüksek kalmaya devam ediyor. Fed, gösterge kısa vadeli faiz oranını Mart 2022’den bu yana 10 kez artırdı.

Özel sektör bordrolarında beklenenin iki katı artış

ADP Araştırma Enstitüsü tarafından Stanford Dijital Ekonomi Laboratuvarı ile işbirliği içinde Perşembe günü yayınlanan rakamlara göre, özel bordrolar geçen ay 497.000 artarak Şubat 2022’den bu yana en büyük ilerlemeyi kaydetti. Bloomberg’in ekonomistlerle yaptığı bir anketteki medyan tahminin iki katından fazlaydı.

İş kazanımları, inşaat, ticaret ve ulaşım ve diğer hizmet endüstrilerindeki ilerlemeler de dahil olmak üzere nispeten geniş tabanlıydı ve eğlence ve misafirperverlik Eylül 2021’den bu yana en fazla istihdam artışının yaşandığı alanlar oldu.

Perşembe günü yayınlanan ayrı bir rapor, işsizlik ödeneği başvurularının geçen hafta 12.000 artarak 248.000’e yükseldiğini gösterdi. Devam eden başvurular – bu yardımları alan Amerikalıların sayısı – 24 Haziran’da sona eren haftada dört ayın en düşük seviyesi olan 1,7 milyona düştü.

İstihdam piyasasının güçlü seyrine işaret etmeye devam etti.

Yüksek borçlanma maliyetlerinin bir etkisi oldu

Ekonomik büyüme yavaşladı ve aylık iş ilanları, Mart 2022’deki rekor seviyedeki en yüksek seviye olan 12 milyonluk zirvelerinden düştü. Tüketici fiyatları mayıs ayında bir yıl öncesine göre %4 arttı, Haziran 2022’deki %9,1’lik yıllık zirveden düştü, ancak yine de Fed’in %2’lik hedefinin iki katında. Çekirdek PCE enflasyonu ise %4,6’da halen yüksek ve dirençli kalmaya devam ediyor.

Ekonomistler uzun zamandır ABD’nin bu yıl resesyona gireceğini tahmin ediyorlardı. Ancak iş piyasasının ısrarcı sağlamlığı, sonuçta bir resesyonun kaçınılmaz olup olmadığı konusunda şüphe uyandırmakta. İşverenler bu yıl ayda 314.000 kişilik güçlü bir istihdam artışı yarattı. Mayıs ayında %3,7 ile işsizlik oranı yarım yüzyılın en düşük seviyesinden çok uzak değil.

Çalışma Bakanlığı Cuma günü Haziran ayına ilişkin istihdam raporunu açıkladı. Veri firması FactSet tarafından ankete katılan tahminciler, bordroların geçen ay 205.000 daha artmasını ve işsizliğin %3,6’ya düşmesini bekliyor.

İşsizlik ödeneğine başvuran Amerikalıların sayısı geçen hafta arttı, ancak işten çıkarmalar önemli ölçüde artmıyor. ABD ekonomisi, COVID-19 salgını vurduğunda 20 milyondan fazla işin ortadan kalkmasından bu yana toparlanmakta. Amerikalılar, şirketler personel çıkarma konusunda isteksiz oldukları için olağandışı iş güvenliğinin tadını çıkarmaktalar. Ekonomistler, işsizlik oranının geçen ay %3,7’den %3,6’ya düşerek son elli yılın en düşük seviyesine yakın bir seviyeye gerilediğini öngördüler.

Güçlü işe alımların devam etmesi, Fed’in kilit faiz oranını hızla %5’e yükseltmesinin ekonomiyi soğutmaya yetmediğini gösteriyor.  Bu artışlar ipotekleri, otomobil kredilerini ve diğer borçlanma biçimlerini önemli ölçüde daha pahalı hale getirdi. Yine de tüketiciler, mütevazı olsa da, bazı şirketlerin işe alım ve genişlemeye devam etmelerine destek olacak şekilde harcamalarını artırmaya devam ediyorlar.

Fed faiz artışı devam edecek, tahvil getirileri faiz artışı beklentilerine adapte oluyor

Son gelen enflasyon verileri eşliğinde ve haziran FOMC notları içinden anlaşılan Fed’in temmuzda 25 baz puanlık bir faiz artışını daha gerçekleştireceği yönünde. Ardından beklentiler arasında faiz artış adımlarının 10 baz puana düşebileceği tartışmaları vardı. 

Ancak istihdam piyasası verileri Fed’in eylül ayında da 25 baz puanlık faiz artışını garantiler nitelikte. 

ABD tahvil piyasasında yaşananalar da bu beklentinin fiyatlara yansımaya başladığını gösteriyor. 

ABD şirketlerinin Haziran ayında neredeyse yarım milyon istihdam yarattığı raporuyla beraber gösterge Hazine getirileri bu hafta %4 oranına geri fırladı, Sırada ABD Çalışma Bakanlığı’nın Haziran ayındaki istihdam koşullarına ilişkin anlık görüntüsü var.

Güçlü bir ABD ekonomisinin sürekli kanıtı, daha önce Fed’in faiz oranlarını artırarak bir yıl geçirdikten sonra büyümenin yavaşlayacağı iddiasıyla tahvil satın alan yatırımcıların defalarca yanlış yönde kalmalarına neden oldu.

Küresel tahvil kriteri 10 yıllık Hazine getirisi yükselmeye devam ediyor.  Beklenti geçen yılın zirvesi  %4,34’e kapı aralanması ve %4,5 seviyelerine yönelmesi.

Bugün merakla beklenen tarım dışı istihdam raporunda, Bloomberg tarafından ankete katılan ekonomistlerin medyan tahmininin tarım dışı bordroların bir önceki ayın 339.000 artışının ardından Haziran ayında 230.000 arttığını göstermesi bekleniyor. İşsizliğin %3,7’den %3,6’ya düşmesi.


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın