Ankara’da, İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgili konuşulan ABD senaryosu: Erdoğan’ın düşeceği durumu düşünebiliyor musunuz? – 2023

Merhaba,

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB); Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini hemen onaylaması konusunda baskı yaptığını belirtirken, “Ankara ABD’nin karşılığında F-16 satışına göz kırpmasınaysa Senato engeline takılabileceği için güvenilmiyor” ifadesini kullandı.

Yetkin, “Bana kalırsa Erdoğan’ın Vilinius’tan önce İsveç’e üyelik onayı vermesi, İsveç gerçekten diğer AB ve NATO üyelerine de emsal olacak sınır dışı kararı vermedikçe imkânsız gibi. En azından Erdoğan ve ekibinin şimdiye dek verdiği bütün sözler bu yönde” yorumunu yaptı.

Yetkin; yazısında, ABD’nin, İsveç’in NATO’ya üyeliği üzerinden Türkiye’ye F-16 konusunda yeşil ışık yakmasıyla ilgili de şunları kaydetti:

“Aynı şekilde Erdoğan’ın Vilinius’ta ABD Başkanı Biden ile görüşmeden bu konuda yeni bir şey söyleyeceğine de pek ihtimal vermiyorum. Bu Türkiye’nin nadir yakaladığı manivela fırsatını kullanmaktan vaz geçtiği anlamına da gelir.

Biden ve Blinken daha önce inkâr ettikleri F-16 satışı ve İsveç’e NATO üyeliği bağlantısını Erdoğan seçimi kazanınca kurmuş görünüyorlar. Sorun şurada ki, Kongre engelini ancak belli bir yere kadar aşabiliyorlar; yani tam pazarlık gücüne sahip değiller. Fidan-Blinken görüşmesinde İsveç ve F-16’ların yanısıra Azerbaycan-Ermenistan yakınlaşmasının da görüşülmesi dikkat çekici; Kongre’ye yansımaları olup olmayacağını zaman gösterecek.

Ama Ankara’da şu senaryo konuşuluyor örneğin: Biden, Erdoğan’a ‘Tamam F-16 Viper’ları satıyoruz’ diyecek, Erdoğan İsveç’e onay verecek, ama sonra 2024 kasım seçimlerinde Yunanistan lobisine güvenen Biden “Kusura bakmayın, Senato’ya takıldı, ama dostluğumu baki” diyecek. Erdoğan’ın düşeceği durumu düşünebiliyor musunuz?”

Yazının tamamı için tıklayın.


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın