Barçın Yinanç: Ankara’dan ABD’ye: Yaptırım uygulamadan önce bize danış – 2022

Merhaba,

TÜİK verilerine göre; bu yılın 9 ayında Rusya’ya ihracat yüzde 43 artarken, Rusya’dan Türkiye’ye ithalat ise yüzde 125’e yakın artarak, 45 milyar doları geçti.

ABD ve AB, bu rakamları sorunca, Ankara, hepsinin tamamen yaptırım dışı alanlarda gerçekleşen “meşru” ticaret olduğunu savunuyor. Ve fakat çok da ikna edici olamıyor.

Aslında iş dünyasında da genel bir tedirginlik var.

Zira bir taraftan sadece Rus değil, Türkiye üzerinden Rusya’ya uzanmaya çalışan Avrupa firmalarından da Türk firmalarına yoğun ilgi var.

Ancak hiçbir Türk şirketi “ikincil yaptırımlara” yani yaptırım altındaki Rus şirketleri ile yaptırıma konu olan alanların değil yakınından, uzağından bile geçse can yakacak tedbirlere hedef olmak istemiyor.

Ancak gerek ABD’nin gerekse AB’nin yaptırımlarının bir bölümü fazla muğlak.

“Bilerek muğlak bırakıyorlar ki; kimse Rusya’yla iş yapmaya heveslenmesin,” dedi Ankara’da görüştüğüm bir yetkili.

Yaptırım rejimindeki muğlaklık sıkıntı yaratıyor

Türkiye’deki şirketler üye oldukları kuruluşlara sürekli danışıp neyin yaptırıma girip neyin girmediğini öğrenmeye çalışıyorlar.

İşte bu muğlaklık nedeniyle Ankara, Washington’dan herhangi bir Türk şirketine yaptırım kararı almadan önce Türk makamlarını bilgilendirmesini istedi. “Bize haber ver; beraber bakalım; çözümü birlikte bulalım,” dendi. Yani iş yaptırıma varmadan meselenin hallolmasının yollarına bakalım mesajı verildi.

Washington önceden haber verme isteğine uyar mı bilmiyorum; ancak muğlaklık eleştirisi üzerine, ABD’den bir heyet gelip, iş dünyasını bilgilendirdi.

Aralarında ABD Maliye Bakanlığı Terör Finansmanı ve Mali Suçlardan Sorumlu Müsteşar Elizabeth Rosenberg‘in de bulunduğu ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Hazine Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir heyet, ekim sounda Türkiye’ye gelerek nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda iş dünyasına sunumda bulundu.

AB’nin sekizinci yaptırım paketi Türkiye’ye olumsuz yansıyabilir

Yazının tamamı burada.


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın