Başkentteki saldırı Soylu-Yerlikaya boyutuyla da tartışılıyor – 2023

Merhaba,

Ankara’da İçişleri Bakanlığı’nın Atatürk Bulvarı girişini hedef alan saldırı, Bakan Ali Yerlikaya’ya yönelik eski bakan Süleyman Soylu’ya yakın olduğu iddia edilenlerce “zaafiyet” suçlaması yapılması boyutuyla tartışılıyor.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın saldırıya ilişkin basın açıklamasında, “Terörle, onların işbirlikçileriyle, zehir tacirleriyle, çetelerle, organize suç örgütleriyle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir” ifadesi dikkat çekti. Bu açıklamasıyla Yerlikaya’nın, kendisine ve kendi yönetimindeki İçişleri Bakanlığı’na yönelik “zaafiyet” gibi suçlamalara yanıt olarak yorumlandı.

Eski Bakan Soylu’ya yakın olduğu geçmişte sıkça dile getirilmiş “Ebabil Hareketi” adlı Twitter/X hesabı üzerinden Bakan Yerlikaya ve ekibi hedef alındı. Ebabil Hareketi hesabında, “Soylu’ya çay veren çaycıları tespit edip sürmekle çok meşgul olunca ülkenin tam merkezine, evinin önüne gelen teröristleri takip etmeyi ihmal ettiler. Son teröriste kadar öldürecekmiş, yok valla terörist kendini patlattı,sana zahmet olmasın. Sen bakanlığa geri dön, Soylu’yla çalışmış bürokrat avına devam et” paylaşımı yaptı. Ebabil Hareketi’nin bu paylaşımında doğrudan Ali Yerlikaya hedef alındı. Bu hesap sonra bu paylaşımını sildi ancak paylaşım sosyal medyada tartışmayı tetikledi.

Sosyal medyada “Pelikan” ekibine yakın olduğu vurgulanan Fazıl Duygun, eski bakan Soylu’yu överek, “İnşaallah, Soylu gidince, onun oluşturduğu ve teröre göz açtırmayan istihbarat birimleri dağıtılmamıştır” mesajını paylaştı. Duygun, devamında, “Lav silahlarıyla, bombalı araçla, hem de emniyetin önüne nasıl gelebildi, bu teröristler?! Bu, korkunç bir istihbarat zaafiyetidir ve bütün sorumluluk, içişleri bakanı ve emniyetteki kadrosuna aittir” ifadesini kullandı.

VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, yaşanan terör saldırısı nedeniyle üzgün olduklarını ve Ankara’da tedirginliğe yol açtığını söyledi. Başarır, tam tersine Eski Bakan Süleyman Soylu’nun yedi yıldır zaafiyet yarattığını söyledi.

CHP’li Başarır, saldırıya ilişkin kamuoyuna bir izahat verilmesini beklediğini belirterek, gündeme taşınan iddialara yönelik resmi açıklama gerektiğini kaydetti.


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın