Basketbol Puanlama Nasıl Yapılır? Basket Kaç Puan?

Basketbol puanlama nasıl yapılır? Basket atmanın temel yolu basket topunu çemberin içinden geçirmektedir. Takımlar bu şekilde basket atarak atış başına 1, 2 veya 3 sayı kazanabilirler.

Basketbolda puanlama şu şekilde işlemektedir:

Serbest Atışlar

Basketbol puanlama nasıl yapılır? Basketbol müsabakalarında basket atmanın yollarından bir tanesi “serbest atış” olarak adlandırılmaktadır. Herhangi bir oyuncuya topa şut çekerken rakip bir oyuncu tarafından faul yapılır ise serbest atış gerçekleşir. Oyuncunun başarılı bir şekilde yaptığı her basket için takımı 1 puan kazanır.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz: Basketbolda Devre Arası Kaç Dakika Sürer 2022

2 ve 3 Sayılık Atışlar

Basketbol Puanlama Nasıl Yapılır 2
Basketbol Puanlama Nasıl Yapılır

Basketbol puanlama nasıl yapılır? Puanlamanın diğer yollarında ise üç nokta yayı asıl işlevi görmektedir. Üç noktalı yay pota yakınında bulunan bitiş çizgisinden orta saha çevresine kadar uzanan eğri bir çizgidir. Oyun seviyesine bağlı olarak bu yayın sepete olan mesafesi değişiklik göstermektedir.

Oyuncu sahada topu nereden attı ise ona göre takımına puan yazılmaktadır. Topun atıldığı yere bağlı olarak takım 2, 3 veya 5 puan kazanabilir. oyuncu üç sayı yayının dışından herhangi bir yerden şut çeker ve potanın içinden geçirebilir ise takımı 3 sayı kazanacaktır. Atış yapan oyuncunun takımına 3 puan kazandırması için her iki ayağının da tamamen çizginin gerisinde olması gerekmektedir. Üç sayı çizgisinin herhangi içerisinde veya üzerinde atılan her sayı için ise takıma 2 sayı verilir.

5 puanlık sayı atılır mı sorusu ise basketbolda efsane olarak görülse de mümkündür. Oyuncu üçlük sayı atarken faul aldıysa ve şut başarılı bir şekilde potaya giriş yaptıysa 5 puanlık sayıya çevirme şansı doğar.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın