“Beş kişilik bir ailenin bayram için giyim ve mutfak harcaması 7 bin 628 lira” – 2023

Merhaba,

CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, beş kişilik bir ailenin bayram alışverişi tutarını hesapladı.

 

 

 

Akay, “Üç çocuk, anne ve babadan oluşan beş kişilik bir çekirdek aileden bahsediyorum. Bayramla ilgili zaruri harcamalarının tutarı 7 bin 628 lira. Bütün bu asgari ücretle yaşayan halkımızın rahatlıkla bayramı karşılaması için mümkün değil. Asgari ücretliler bu bayramı gerçekten sevinçle karşılayamayacaklar, acıyla karşılayacaklar. Bu hayat standartlarında bu yaşam koşullarında aldıkları ücret bayramı rahat geçirmeleri için yeterli değil” dedi.

Asgari ücretli çekirdek bir ailenin zaruri bayram harcamalarını hesaplayan Akay, şunları söyledi:

“Asgari ücretliler bu bayramı gerçekten sevinçle karşılayamayacaklar, acıyla karşılayacaklar. Bu hayat standartlarında bu yaşam koşullarında aldıkları ücret bayramı rahat geçirmeleri için yeterli değil. Sadece mutfak harcamalarını ve bayramda zaruri giyim kuşamla ilgili harcamaların maliyetinin 7 bin 628 lira olduğunu hesapladık. Üç çocuk, anne ve babadan oluşan beş kişilik bir çekirdek aileden bahsediyorum. Bayramla ilgili zaruri harcamalarının tutarı 7 bin 628 lira. Bütün bu asgari ücretle yaşayan halkımızın rahatlıkla bayramı karşılaması için mümkün değil. Acıyla ve hüzünle karşılama sebepleri de bu. Asgari ücret tespit yönetmeliğinin 4. maddesinde asgari ücret şöyle tanımlanmış; bir işçinin bir günlük zaruri harcamalarının yani yeme, içme, konut, sağlık, ulaşım ve kültürle ilgili harcamalardan bahsediyoruz. Gördüğümüz kadarıyla da bu mümkün olmuyor.

Asgari ücretli, ne evinin kirasını ödeyebiliyor ne faturalarını ödeyebiliyor ne de rahat rahat bayramı karşılayacak şekliyle koltuğa yaslanıp çocuklarıyla beraber bayramı rahatça geçirebiliyor. Kaygı duyuyorlar. Eskiden bayramı sevinçle karşılarken şimdi hüzünle karşılamak zorunda kalıyorlar. Bu işin müsebbipleri de koltuklarında rahat rahat oturup bayramı huzur içinde geçirecekler.”

Akay’ın beş kişilik bir aile için hesapladığı bayram alışverişi listesi şöyle:

Mutfak:

Karışık Bayram Şekeri 1 Kg: 150 lira, 572 gr Bayram çikolatası: 290 lira, 1 Litre kolonya: 90 lira, 1 Kg fıstıklı baklava: 390 lira, su böreği 1 kg: 215 lira, elma 1 Kg: 25 lira, erik 1 Kg: 50 lira, armut 1 Kg: 30 lira kayısı 1 Kg: 25 lira, muz 1 Kg: 60 lira

Toplam: bin 325 lira

Giyim:

Baba: Gömlek: 350 lira, klasik ayakkabı: 600 lira, pantolon: 900 lira

Anne: Tunik: 400 lira, pantolon: 330 lira, ayakkabı: 350 lira

Çocuk 1: Tişört: 120 lirapantolon: 280 lira, çocuk ayakkabı: 500 lira

Çocuk 2: Tişört: 120 lirapantolon: 280 lira, çocuk ayakkabı: 500 lira

Yetişkin Çocuk: Gömlek: 374 lirapantolon: 450 lira, spor ayakkabı: 749 lira

Toplam Harcama: 7 bin 628 lira

 

 

 

 

t24.com.tr


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın