Bhanu Baweja/UBS:  S&P500 dip yapmadı, global resesyon kapıda – 2022

Merhaba,

Business Insider’e göre,  UBS stratejisti Bhanu Baweja, ABD hisse senetlerinin kısa vadede toparlanabileceğini ancak henüz dibi görmediğini söyledi.

Üst düzey UBS stratejisti, enflasyonun  düşüşe geçtiğini,  ABD ekonomisinin resesyona girdiğini düşünüyor.

Gerileyen hisse başı kar ivmesi, daha yüksek tahvil getirileri ve küresel talep daralmasının   hisse senetleri üzerinde baskı oluşturacağını söyledi.

UBS Yatırım Bankası baş stratejisti Çarşamba günü CNBC’ye verdiği demeçte, “hisse senetleri düşecek, enflasyon yavaşlayacak ve ABD ekonomisi bir durgunluk yaşayacak mesajını verdi.

Bhanu Baweja ABD borsası hakkında “Dibi gördüğümüz düşünmüyorum” dedi. S&P500 bu yıl %16 düşerek yaklaşık 4.000 puana gerilerken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi %29 düşerek yaklaşık 11.300 puana indi.

Yine de kıdemli analist, hisse senetlerinin kısa vadede toparlanabileceğini öne sürdü. Gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi’nin bu ay %0,3’ten daha az artacağını tahmin etti. Bu, yatırımcıların Federal Rezerv’in faiz oranlarını ne kadar yüksek ve ne kadar süreyle artıracağına dair beklentilerini düşürmelerine yol açarak hisse senetlerinde risk iştahını ateşleyebilir.

Baweja, “Piyasa çok uzun süredir çok şahin bir Fed’den çekiniyor” dedi. “Önümüzdeki birkaç CPI geveşemesi ile bu algının biraz iyimsere döneceğini düşünüyorum.”

Ancak üst düzey UBS stratejisti, ülke resesyona girerken Amerikan şirketlerinin karlarında bir darbe görebileceği konusunda uyardı. Hisse senetleri genellikle fiyat-kazanç esasına göre değerlenir, yani kazançlarda büyük bir düşüş olursa geri çekilmeleri muhtemeldir.

Ayrıca Baweja, UBS’nin kapsadığı ülkelerin üçte biri ile yarısının resesyona girerek gelecek yıl küresel büyümeyi %2’ye düşürmesini beklediğini söyledi. Diğer ülkeler milli gelir üretmekte zorlanırsa, bu, yabancıların ABD’deki harcamalarına ve yatırımlarına ve Amerikan ihracatına yönelik talebe zarar verebilir.

Genel olarak Baweja, tahviller gibi daha güvenli varlıkların daha yüksek getiri sunduğu için hisse senetlerinin kalıcı yükselişe geçemeyeceğini öne sürüyor, ancak ABD hisse senetlerinin 2023’te Avrupalı ​​emsallerinden daha iyi performans göstermesini bekliyor.

“Hisse senetlerinde oldukça vasat getiriler öngörüyoz, nokta” dedi. “Gelecek yıl ekonomik sorunlar tamamen beklenenen kazançlarda iskonto olacaksa, o zaman Avrupa ABD’den daha fazla zarar görme yolunda.”


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın