BlackRock’a göre tüm durgunlukların anası geliyor ve eskiden çalışan politikalar artık işe yaramayacak! – 2022

Merhaba,

BlackRock, küresel ekonominin yüksek bir oynaklık dönemine girdiğini ve önceki yatırım yaklaşımlarının artık işe yaramayacağını söyledi.

Başkan yardımcısı Philipp Hildebrand liderliğindeki BlackRock stratejistlerinden oluşan bir ekip, 2023 Küresel Görünüm başlıklı bir raporda yazdı.

Para yöneticisine göre, ekonomide bir durgunluk çok yakın, ancak merkez bankaları bu kez politikayı gevşeterek piyasaları destekleyemeyecekler.

“Merkez bankaları enflasyonu evcilleştirmeye çalışmak için yarışırken durgunluk öngörülüyor. Mevcut durum geçmiş durgunlukların tam tersi, “diyor BlackRock stratejistleri.

BlackRock’a göre, merkez bankaları enflasyonu evcilleştirmek için borçlanma maliyetlerini agresif bir şekilde artırdığı için dünya çapında bir durgunluk hemen köşede – ve bu sefer, piyasa türbülansını her zamankinden daha fazla ateşleyecek.

Küresel ekonomi, artan bir istikrarsızlık dönemine girdi. Kırk yıllık istikrarlı bir büyüme ve enflasyon döneminden çoktan çıktı. Dünyanın en büyük varlık yöneticisine göre, artan öngörülemezliğin yeni rejimi burada kalmaya devam edecek. BlackRock’a göre, borsalar ve şirket kazanç beklentileri henüz mütevazı bir durgunluğu bile tam olarak yansıtmadı.

Stratejistler, “Geçmişte işe yarayan şey şimdi işe yaramayacak” dedi. “Sadece ‘düşüşü satın almak’ şeklindeki eski taktik kitabı, bu daha keskin ödünleşimler ve daha fazla makro oynaklık rejiminde etkili değil. Önceki on yılda yaşadığımız türden hisse senetleri ve tahvillerde ortak bir boğa piyasasını sürdürecek koşullara bir geri dönüş görmüyoruz” diyor.

Morgan Stanley ve Bank of America’dan Deutsche Bank’a kadar Wall Street bankaları, ABD hisse senetlerinin ekonomik gerileme ve Federal Rezerv’in faiz artışlarının tetiklediği likidite riskleri nedeniyle 2023’te %20’den fazla düşebileceği uyarısında bulundu. Goldman Sachs CEO’su David Solomon, ABD ekonomisinin durgunluktan kaçınma ihtimalinin sadece %35 olduğunu düşünüyor.

BlackRock’a göre, konut piyasasındaki yavaşlama, kurumsal yatırım planlarındaki gecikmeler, tüketicilerin tasarruflarındaki düşüş ve  güveninin bozulması, yaklaşmakta olan ekonomik sıkıntıların erken belirtileri.

Yine de, stratejistler, borsanın yaklaşmakta olan ekonomik gerilemenin potansiyel büyüklüğünü henüz hesaba katmadığını söyledi.

“Hisse senetlerinin durgunluk için tam olarak fiyatlandırıldığını düşünmüyoruz” diye eklediler. “Kurumsal kazanç beklentileri henüz mütevazı bir durgunluğu bile tam olarak yansıtmadı. Bu da bizi taktiksel olarak gelişmiş piyasa hisse senetlerinin ağırlığını azaltmaya yöneltiyor.”

Büyük sermayeli ABD hisse senetlerinden oluşan S&P 500 endeksi, Ekim ayında ulaşılan 23 ayın en düşük seviyesinden %12’den fazla arttı ve esas olarak Federal Rezerv’in enflasyondaki son geri çekilmenin ardından faiz oranı artışlarının hızını yavaşlatacağı beklentileriyle teşvik edildi.

Bussiness Insider

 


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın