Bloomberg:  Fed guvernörleri uyardı-2023 yılında faiz indirimi beklemeyin – 2022

Merhaba,

Federal Rezerv (Fed) politika yapıcıları Pazartesi günü enflasyonu düşürmek için borçlanma maliyetlerini daha da artıracaklarını vurguladılar. Önde gelen bir guvernör faiz oranlarının sadece birkaç ay önce tahmin ettiğinden biraz daha yüksek olduğunu gördüğünü söyledi.

New York Fed Başkanı John Williams Pazartesi günü New York Ekonomi Kulübü söyleşisinde gazetecilere verdiği demeçte, “Emek pazarında umulanın ötesinde güçlü talep, ekonomide daha önce düşündüğümden daha güçlü talep ve ardından bir miktar daha yüksek temel enflasyona işaret ediyor” dedi.  “Bu manzara politika  faizi için Eylül ayına göre ılımlı bir şekilde daha yüksek bir patikayı gösteriyor” diye ilave etti.

“Büyük bir değişiklik beklemeyin, ama  nihai fed faiz oranı beklentim geçmişe nazaran biraz daha yüksek.”

 

Ayrı bir etkinlikte, merkez bankasının en şahin yetkililerinden biri olan St. Louis Fed Başkanı James Bullard, “Piyasalar, FOMC’nin daha az agresif olmak yerine daha agresif olması gerektiği riskini biraz düşük fiyatlıyor” dedi. “ABD’de  enflasyon yatırımcıların düşündüğünden daha katı.

 

Fed yetkilileri, art arda dört kez 75 baz puanlık artışının ardından, 13-14 Aralık tarihlerinde yılın son toplantısında gösterge faiz oranını 50 baz puan artırmayı planladıklarının sinyalini verdiler.

 

Politika yapıcılar, toplantı sırasında ekonomik projeksiyonlarını güncellediklerinde, nihai faiz oranı tahminlerini yukarı yönde gümncelleyebilirler.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Bloomberg Televizyonu ile yaptığı bir röportajda geçmişteki agresif hareketlerin farkında olduklarını vurguladı.  Barkin, faiz artırımlarının hızının yavaşlatılmasından yana olduğunu söylerken, enflasyonu düşürmek için potansiyel olarak daha yüksek seviyelerde bir zirve ve daha uzun süre para politikasının sıkı tutulması gerekebileceğini de sözlerine ekledi.

 

Barkin, “Daha yavaş, muhtemelen daha uzun ve potansiyel olarak daha önce bulunduğumuz yerden daha yüksek bir patikayı  destekliyorum” dedi. Zirve oranlarının “kesinlikle” birkaç ay önce düşündüğünden daha yüksek olmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

 

Fed politika  faizi şu anda %3,75 ile %4 arasında bir hedef aralığında. Yatırımcılar, vadeli işlem sözleşmelerindeki fiyatlandırmaya göre, gelecek yıl %5 civarında zirve yapacağını düşünüyor.

 

Aynı zamanda politika belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) başkan yardımcısı olarak da görev yapan Williams, nihai oran indirimlerine giden yolu da açıkladı, ancak bu anın en az bir yıl uzakta olduğunu söyledi.

 

“Muhtemelen 2024’te enflasyon düştüğü için nominal faiz oranlarını düşürmeye başlayacağımız bir nokta görüyorum. Reel faiz oranlarının düşürülmesi ancak bu noktadan sonra mümkün”.

 

Eylül ayında yapılan son tahminler, Fed yetkililerinin 2024’te faiz indirimi beklediklerini gösterse de, politika yapıcılar tahminleri tartışmaktan büyük ölçüde kaçındı, bunun yerine oranları artırma ve enflasyonun düşmesini sağlamak için yüksek tutma ihtiyacına odaklandı.

 

Ayrıca Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Financial Times ile Pazartesi günü yayınlanan bir röportajda, merkez bankasının faiz artırım kampanyasında henüz bir duraklamanın yakınında olmadığını söyledi.

 

Williams, New York Ekonomi Kulübü’nün ev sahipliği yaptığı sanal bir etkinlikte, “temel görüşünün, oranları bugün bulunduğumuz noktadan daha da artırmamız gerektiği yönünde” ve “kısıtlayıcı önlemleri sürdürmemiz gerekeceğini” söyledi.

Bullard, MarketWatch ve Barron’s ile yaptığı bir internet yayınında, Fed faizinin yaklaşık kırk yıllık zirve yapan enflasyonu ortadan kaldıracak kadar kısıtlayıcı olma hedefini karşılamak için en azından %5 ila %7 aralığına  ulaşması gerektiği görüşünü yineledi.

“Enflasyonu yüzde 2 hedefine geri çektiğimizden emin olmak için erken gevşeme tuzağından kaçınmalı ve politika faizini  ekonomik aktiviteyi kısıtlayıcı  seviyesinde uzun süre tutmalıyız” dedi.

 

1-2 Kasım toplantı tutanaklarında “önemli bir çoğunluk” faiz artış hızının yakında yavaşlatılmasının zamanının geleceği konusunda hemfikir olduğunu ifade etti.

Ancak, “bir dizi” politika yapıcısı nihai faiz oranının  beklenenden biraz daha yüksek çıkması için destek ifade ederken, borçlanma maliyetlerini ne kadar yükseklere çıkartacaklarına  dair görüşleri daha az netti.

 

Pazartesi günü ilerleyen saatlerde Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, ABD merkez bankacılarının, enflasyonun geçmiş on yıllara göre daha az istikrarlı olabileceği bir dünyada enflasyon beklentilerinin %2 hedefinin üzerine çıkma riskine karşı nöbette olmaları gerektiğini söyledi.

 

 

Kaynak:  Fed Officials Say More Rate Hikes Coming; Williams Flags Path to Cuts


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın