Bloomberg yazarlar kurulu:   Fed’in sıkı para politikasından cayması için çok erken – 2022

Merhaba,

Geçen Çarşamba  Federal Rezerv (Fed) Başkanı Jerome Powell, Brookings Enstitüsü’nde yaptığı bir konuşmada merkez bankasının enflasyonla mücadele hususundaki düşüncesini tekrarladı:  Enflasyonun hedefe yakınsadığını düşünmek için çok erken.  Ertesi gün, kusursuz bir zamanlamayla, Ekim ayı enflasyon rakamlarının onun sözleriyle büyük ölçüde tutarlı olduğu ortaya çıktı. Enflasyon kontrol altına alınıyor ama sorun çözülmekten çok uzak; faiz oranlarının hala yükselmesi gerekiyor, ancak sıkılaştırmanın hızı biraz yavaşlatılabilir.

Fed’in bir sonraki politika faizi kararı 14 Aralık’ta açıklanacak. Yatırımcılar, Fed’in önceki dört toplantısında yaptığı 75 baz puandan 50 baz puanlık bir artışa yavaşlayacağını öngörüyor.

Powell’ın sözleri bu görüşü doğruluyor.  Fed’in en yakından takip ettiği çekirdek enflasyon ölçütünde (çekirdek tüketici harcqmaları fiyat endeksi, çekirdek PCE)  beklenenden daha yavaş artış  oldu. Ekim ayında gıda ve enerji dışı kişisel tüketim harcamaları fiyatındaki artış %0,2 olurken, yıllık bazda %5,0 arttı. Bu, uzmanların konsensus tahmininden biraz daha düşüktü.

 

Yine de Powell’ın vurguladığı gibi, zaferi kutlamak için çok erken. Kişisel harcamalar hala güçlü. Cuma günkü açıklanan tarım dışı istihdam verileri, istihdamda beklenmedik şekilde hızlı bir artış ve Ocak ayından bu yana saatlik ücrette en büyük artışı gösterdi. Bu veri  talebin gerektiği kadar hızlı soğuyup soğumadığı konusunda şüphe uyandırıyor.

%5’lik çekirdek PCE enflasyonu hala çok yüksek. Çekirdek fiyat trendlerinin kestirilmesinde daha güvenilir bir ölçüt, medyan PCE (yalnızca gıda ve enerji  değil, en fazla dalgalanan kalemleri de hesaptan dışlıyor), Ekim ayında Y/Y   %5,7 arttı, bir önceki aya göre mütevazi bir oranda düştü.

 

Tüm bunlar, Fed’in en büyük endişesinin henüz göz ardı edilemeyeceğini gösteriyor: Daha fazla sıkılaştırma olmazsa, enflasyon çok yüksek bir oranda katılaşabilir. Mevcut politika faizi aralığı %3,75 ila %4; Aralık ayında 50 baz puan ekleyin; yine reel olarak  faiz hala negatif olacaktır.

Fed kendi geçmiş standartlarına göre çok hızlı bir şekilde para politikasının sıkılaştırıyor ve duruşu şu anda bahardakinden çok daha az destekleyici, ancak politika faizi henüz genel kabul gören anlamda “kısıtlayıcı” değil.

 

 

Ekonomik faaliyeti dizginleyen faiz, yatırımcıların kıorkulu rüyası  olan %6 veya daha yükseğe erişebilir. Faiz oranlarını bu kadar yükseltmeye cesaret etmek, ekonominin sert iniş yapmasına ilişkin korkuları canlandıracak.

 

Ardından, işdünyası ve fon yöneticilerinden  Fed’in para politiğkasını gevşetmesi için artan bir baskı başlacak. Bir tür eleştirileri tahmin etmek kolay: Bazı saygın ekonomistler, Fed’in %2’lik enflasyon hedefinin çok düşük olduğunu savunuyorlar. Bu oran %3 veya %4’e sabitlenirse ekonomik faaliyete daha az hasar verileceğini iddia ediyor. Ayrıca, enflasyon hedefini yükseltmek, gelecekte deflasyonla mücadelede Fed’e daha geniş manevra alanı kazandıracak.

Umarız bu fikir daha fazla ilgi görmez. Merkez bankasının enflasyonu tekrar %2’ye indirme kabiliyetine ve kararlılığına olan güven, en güçlü silahlarından biridir. Orta vadeli enflasyon beklentileri son zamanlarda yükseldi, ancak manşette muazzam patlama göz önüne alındığında bu şaşırtıcı derecede mütevazi. Enflasyon hedefini yükseltmek, enflasyonun daha yüksek bir düzeyde katılaşması sonucunu doğurmaktan başka fayda sağlamaz.

 

Kaynak: The Editors, It’s Still Too Soon to Relax on Inflation


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın