Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Sabitleme…’ – Paraanaliz – 2022

Merhaba,

Bakan Nebati herkesten fiyatları sabitlemesini istiyor. Mesele o kadar iktisadi olmaktan çıkıp, garip bir hal aldı ki, birçok sektörün temsilcisi dernekler destek mesajları açıklamaya başladı.

Zincir marketler zaten baş başa görüştükleri için açıklamalarını yapmak durumunda kaldılar. Yerel marketler ise raf ömrü ürünler konusunda sabitlemeye destek verdiler. Gıda ve benzeri ürünlere girmediler ve son derece mantıklı bulduğum açıklamalarında, meselenin gerçek hali de hayat buldu.

Neden bu ürünlere giremiyorlar? Çünkü gün geçmiyor ki, maliyetler artmasın… Son olarak da restoranları temsil eden dernekten açıklama geldi. Hem de öyle sembolik falan değil. Ramazan ayına kadar fiyatların sabitlenebileceğinden bahsediyorlar.

Aslında bu filmi o kadar uzun zamandır görüyoruz ve sonuçlarını yaşıyoruz ki… Başka konularda akla uygun olmayan taleplerin, ilgili oda, birlik ve dernek başkanları tarafından desteklenmesi sonrasında ne oldu? Üyeler o yönetimleri değiştirdiler.

Bu filmi bile okumaktan uzak ve muhtemelen yaranma duygusuyla yapılan bu açıklamaların sahanın gerçeğinde geçerliliği olmadığı için de, ilgili yönetimler üyelerinden tepki görüyorlar.

Fakat kimi temsil ettiklerini şaşırmış olmalılar ki, ısrarla gayri iktisadi bu talebe karşı bir destek mesajı yayınlama ihtiyacı duyuyorlar. Oysa bunu söyleyene kadar söze şöyle girseler daha anlamlı olmaz mı?

Ekonomi yönetimi enflasyonla mücadele kapsamında, artan ve yansıtılamayan maliyetlere rağmen, fiyat sabitlemesi istiyorsa, önce yüzde 123 yeniden değerleme oranının mantığını açıklasın.

Hatta bir adım öteye gidip, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren bu kararın, yeni bir düzenlemeyle geri alınmasını ve sıfıra çekilmesini talep etsinler. Yetmez… Enerjiden ulaştırmaya tüm zamlar da geri alınsın.

Ekmekten otobüse, doğalgazdan elektriğe, sudan kiralara kadar her şeyin fiyatını sabit tutalım. Kamu mesela tütünlü mamullerde ve akaryakıtta gerçekleştirdiği tüm artışları geri alsın ve sabitlesin. Bunun mümkün olmayacağını biliyoruz.

Ama madem taşın altında olmayan elinizle, insanların artan maliyetlerine karşılık fiyatlarını sabitlemesini talep ediyor ve zorlama bir enflasyonla mücadele ortamı yaratmaya çalışıyorsunuz; o zaman herkesin de bu artışları geri alınması talebiyle ortaya çıkmaya hakkı vardır.

Çok merak ediyorum ekonomi yönetiminin her söylediğini çıkıp destekleme ihtiyacı duyanlar, böyle bir taleple ortaya çıkmaya cesaret edebilir mi? Çıktılar diyelim nasıl karşılık alırlar? Elbette bunu söyleyemeyeceklerini biliyoruz. O zaman size üyelerinizden ve vatandaştan mesaj var. Güçlü olandan isteyemeyeceğinizi, gücü yetmeyenden talep etmeyin.

[email protected]

 


İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Erimenin cari açık sağlaması...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Erimenin cari açık sağlaması…’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'İstiyorum ekonomisi...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘İstiyorum ekonomisi…’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: İndirimi kim istiyor?Çetin Ünsalan Yazdı: İndirimi kim istiyor?

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Dış ticaretin anlattıkları...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Dış ticaretin anlattıkları…’


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın