Çin’de alarm çanları: Halkın yüzde 90’ına Kovid-19 bulaştı – 2022

Merhaba,

Sıfır vaka politikasından vazgeçen Çin’de vaka ve ölüm sayıları inanılmaz hızda artarken, Çinli bir sağlık yetkilisinden korkutan açıklama geldi. Üst düzey yetkili, ülkenin en kalabalık üçüncü eyaletindeki insanların neredeyse yüzde 90’ına Kovid-19 bulaştığını söyledi.

Koronavirüsle (Kovid-19) geçen zorlu üç yılın ardından virüsle mücadele stratejisinden keskin bir dönüşle sıfır vaka politikasına son veren Çin’de Henan eyaletinin Sağlık Komisyonu Başkanı Kan Quancheng, düzenlediği basın toplantısında “6 Ocak 2023 itibarıyla eyaletin koronavirüs enfeksiyon oranının yüzde 89 olduğunu” söyledi.

88,5 MİLYON KİŞİ ENFEKTE

Quancheng’in sözleri, 99,4 milyonluk bir nüfusa sahip olan Henan’da yaklaşık 88,5 milyon kişinin enfekte olmuş olabileceğini gösteriyor. Quancheng, kliniklere başvurmanın 19 Aralık’ta zirveye ulaştığını ve ardından “sürekli bir düşüş eğilimi gösterdiğini” söyledi.

DSÖ TERSİNİ SÖYLÜYOR

Resmi olarak Çin, 8 Ocak itibarıyla koronavirüs kaynaklı toplam 5 bin 272 ölüm bildirdi. Bu rakam, dünya genelinde virüsten kaynaklanan en düşük ölüm oranlarından biri. Ancak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’in salgının ölçeğini eksik bildirdiğini ve uluslararası sağlık uzmanlarının bu yıl ülkede 1 milyondan fazla insanın hastalıktan ölebileceğini tahmin ettiğini söyledi.


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın