El Arian:  Piyasaları yüksek türbülans bekliyor – 2022

Merhaba,

  • Business Insider’da çıkan FT makalesi özetine göre, dünyaca ünlü düşünür ve stratejist Mohamed El-Erian, durgunluğun 2023’te ekonominin itici gücü olarak enflasyonun yerini alacağını söyledi.
  • Küresel ekonomi ve yatırım portföylerinin daha geniş bir potansiyel sonuç yelpazesiyle karşı karşıya kalacağını ekledi.
  • Stratejist, Fed’in çok geç hareket etmesi nedeniyle ABD enflasyonunun %4 civarında katılaşacağı konusunda uyardı.

 

Mohamed El-Erian, bu yıl küresel ekonominin lokomotifi olarak enflasyonun yerini büyük olasılıkla resesyonun alacağını ve bunun da yatırımcıların ne olabileceği konusunda daha fazla belirsizlikle karşı karşıya olduğu anlamına geldiğini söyledi.

 

Uluslararası Para Fonu, bu yıl dünyanın üçte birini bir durgunluğun vurmasını beklediğini söylerken, Wall Street analistlerinden gelen bir dizi uyarının ardından piyasalar daha düşük kar artışlarına göre plan yapmalılar, ama  riskli varlıklarda gözlenen Yeni Yıl rallisi, bu uyarıların kulak arkası edildiğinin işareti.

El-Erian Pazartesi günü Financial Times köşe yazısında, “Yeni yılda, korkulan durgunluk, küresel ekonominin sürücü koltuğunda enflasyona katıldı ve muhtemelen onun yerini alacak” dedi.

 

Allianz’ın baş ekonomi danışmanı, bu kombinasyonun yatırımcılar için öngörülemezliğe neden olacağını da sözlerine ekledi. Öngörülemezlik, tipik olarak daha fazla piyasa türbülansına neden olur, fakat geleneksel olarak takip ettiğimiz MOVE ve VIX gibi korku endekslerine bu gelişme yansımıyor.   $10 trilyon varlık yöneten BlackRock stratejistleri ise, merkez bankalarının geçmişte olduğu gibi piyasa şoklarında kurtarmaya gitme ihtimalinin düşük olduğu konusunda uyarı yapmışlardı.

El-Erian, “Küresel ekonomiyi ve yatırım portföylerini daha geniş potansiyel sonuçlara tabi kılan bir evrim yaşıyoruz. Artan sayıda tahvil yatırımcısı bu gerçeği fiyatlıyor, fakat  birçok hisse senedi yatırımcısı başka bir dünyada yaşıyor” dedi.

Merkez bankaları enflasyonu yavaşlatmak için para politikasını sıkılaştırırken, 2022’de yatırımcıların aklında öncelikle enflasyon tahminleri vardı. ABD’de Merkez Bankası, faiz oranlarını tarihinin en yüksek hızında artırarak 40 yılın  en yüksek enflasyonuna karşı agresif tavır aldı.  Sonuç olarak, Wall Street’in  üç büyük hisse senedi endeksi de 2008’den bu yana en kötü yılını yaşadı.

 

2023 için de analistlerin çoğunluğu merkez bankası sıkılaştırmasının ABD’yi resesyona sürükleyeceğine giderek daha fazla inanıyorlar. Diğer büyük Wall Street bankalarının yanı sıra, Bank of America, ekonomik durgunluğun hisse senetlerinin %20’nin üzerinde gerilemesine neden olacağı konusunda uyardı.

Daha önce Fed’i harekete geçmekte yavaş olmakla eleştiren El-Erian, yazısında faiz artışlarının enflasyon baskılarının ücretlere ve hizmet sektörüne yayılmasını durdurmak için çok geç kaldığını söyledi.

Bu nedenle, “enflasyonun yüzde 4 civarında inatçı kalması, faiz politikalarına daha az duyarlı olması ve ekonomiyi, öngörü eksikliğinden kaynaklanan yeni para-bütçe politikası hatalarının neden olduğu kaza riskine maruz bırakması muhtemeldir” dedi.

Ekonomist, yaklaşan ekonomik gerilemenin ardındaki güçler hakkında fazla kayıtsız olunmaması konusunda uyardı. El-Erian, “Üç büyük ekonomik bölgenin  her birinin karşı karşıya olduğu belirsizlikler, analistlerin durgunluk baskılarının ‘kısa ve sığ’ olacağı konusunda bize güvence verirken daha dikkatli olmaları gerektiğini gösteriyor” dedi.

“Enflasyonu erkenden geçici olarak görme hatasını tekrarlamaktan kaçınmak için de olsa açık fikirli olmalılar” diye ekledi.

 

Kaynak linki burada


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın