Erdoğan: Hava harekatıyla sınırlı kalması söz konusu değil I ABD: Yeni istikrarsızlık istemiyoruz – 2022

Merhaba,

ABD’nin eski IŞİD’le mücadele özel temsilcisi olan ve geçmişteki açıklamalarıyla Ankara’yla gerilim yaşayan Brett McGurk, Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırlarında düzenlediği hava saldırıları hakkında konuştu. McGurk, “ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda istikrar istediğini” vurguladı.

ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararına tepki olarak istifa eden, Joe Biden yönetiminde ise Beyaz Saray’ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörlüğü’ne atanan McGurk, Bahreyn’deki bir güvenlik konferansında konuştu. Financial Times’ın (FT) aktardığına göre “Orada istikrarı sağlamaya çabalıyoruz ve elbette, Türkiye ile sınırın güvenli olduğundan da emin olmak istiyoruz” dedi.

Financial Times: Erdoğan, kara harekâtı için yeşil ışık alamadı

Ankara’nın harekât kararına ilişkin değerlendirmelere de yer verilen haberde, “Suriye’ye yapılacak yeni, büyük bir harekât gelecek yılki seçimler öncesinde Türk milliyetçilerinin Erdoğan hükümetine desteğini artırabilir” denildi. Ayla Jean Yackley, Andrew England ve Raya Jalabi imzalı haberde “Ancak Erdoğan, yeni bir kara harekâtı için gereken yeşil ışığı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı destekleyen Rusya ve İran’dan son aylarda alamadı” ifadeleri kullanıldı.

McGurk, “Türkiye’nin hava saldırılarından sonra Washington’ın Suriye’nin kuzeydoğusunda çok zorlu olan durumun istikrarsızlaştıracak bir şey yapılmadığından emin olmak istediğini” söyledi. ABD’li yetkili, “Orada istikrarı sağlamaya çabalıyoruz ve elbette, Türkiye ile sınırın güvenli olduğundan da emin olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Hava harekatıyla sınırlı kalması söz konusu değil

Erdoğan, Rojava ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarındaki hava saldırıları için, “Ne Biden’la ne Putin’le herhangi bir görüşme yapmış değiliz” dedi, karadan girme sinyali verdi. Erdoğan, Sisi ile süreci ileri taşımak istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’da 2022 FIFA Dünya Kupası törenine katıldıktan sonra Türkiye’ye dönerken beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Stratejik ortağımız Katar’la ilişkilerimiz mükemmel seyrediyor” diyen Erdoğan, Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki hava harekatına dair sorular üzerine, “Bu operasyon böyle rastgele -acaba kim ne der, nasıl olur diye- düşünülerek yapılmış bir harekât değil” ifadelerini kullandı. Erdoğan, sınır ötesine karadan da asker gönderileceği mesajını da verdi. Erdoğan, “Pençe Kılıç Hava Harekatının icrasında 70 kadar muharip ve destek uçağımız ile İHA’lar hep birlikte görev aldılar” açıklaması yaptı ve ABD Başkanı Biden ve Rusya lideri Putin’le bu konuda herhangi bir görüşme yapmadığını söyledi.

İstiklal Caddesi saldırısıyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik muhalefetin eleştirilerine tepki gösteren Erdoğan, saldırı sonrası operasyonlardan bahsederek, “İçişleri Bakanlığımızın, tüm kahraman polis teşkilatımızın ne denli güçlü olduğunun, güçlenerek yoluna devam ettiğinin de bir alametidir” dedi.

Erdoğan, Katar’da Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi ile görüşmesi hakkında ise şunları söyledi:

“Bir süreç başlayabilir demiştik. Böyle bir sürecin başlaması için burada bir adım atılmış oldu ve hayırlısıyla görüşmeleri yaptık. Temennim odur ki, önce bakanlarımızla başlayan bir süreci, daha sonra inşallah üst düzey görüşmelerle iyi bir noktaya taşıyalım istiyoruz. Çünkü olaya ben şöyle bakıyorum, Türkiye-Mısır arası, bir liderler buluşması değildir, Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim için çok önemlidir. Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın? Bunların sinyalini verdik.”

Artı Gerçek


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın