Erdoğan ile Stoltenberg Rusya’yı ve İsveç’i konuştu – 2023

Merhaba,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg dün akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Erdoğan, Stoltenberg’e “Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine karşı yapıcı tutumunun devam ettiğini ancak terör yanlıları İsveç’te serbestçe eylem düzenledikçe yapılan mevzuat değişikliklerinin bir anlamının olmadığını” iletti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, görüşmede İsveç’in NATO üyeliğinin yanısıra Rusya’da yaşanan son gelişmelerin de ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Rusya’daki gerilimin sona ermesinin, Ukrayna sahasında geri dönülmez insani felaketlerin önünü aldığı belirtilen görüşmede, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’e, Rusya’daki gelişmelerin, Ukrayna’da adil barış yolunda yeni bir kilometre taşı olması temennisi iletildi” denildi.

“F-16 talebinde İsveç’in üyeliğiyle bağlı kılınması çabaları NATO’nun güvenliğine zarar veriyor”

İsveç’in NATO üyeliğinin de görüşmede ele alındığının vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’nin İsveç’in üyeliğine karşı yapıcı tutumunun devam ettiği, ancak PKK/PYD/YPG yanlıları bu ülkede serbestçe eylem düzenledikçe, yapılan mevzuat değişikliklerinin bir anlamının olmadığı ifade edildi.

Görüşmede, F-35 bağlamında yaşanan haksızlıkların, Türkiye’nin F-16 talebinde İsveç’in üyeliğiyle bağlı kılınması çabalarının, Türkiye’ye değil, esasen NATO’ya ve NATO’nun güvenliğine zarar verdiği vurgulandı.”

İsveç’te 1 Haziran’da yeni terörle mücadele yasası yürürlüğe girmişti. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından İsveç hükümetinin, 2013 yılında uyuşturucu nedeniyle suçlu bulunan bir kişiyi Türkiye’ye iade etmeye karar verdiği basına yansımıştı.ABD’den Türkiye’ye İsveç çağrısı: “Ne kadar erken o kadar iyi”

Stoltenberg: “İsveç’in NATO’ya katılımı konusunda birlikte çalışmaya devam edeceğiz”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesi sonrası sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşarak, gelecek ay Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak ve terörizm, caydırıcılık ve savunma gibi konularda önemli kararlar alınacak NATO zirvesi öncesi Erdoğan’la iyi bir görüşme yaptıklarını kaydetti.

Stoltenberg ayrıca, “İsveç’in NATO’ya katılımı konusunda birlikte çalışmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Beklenti: NATO zirvesi öncesi Türkiye’nin onay vermesi

Erdoğan İsveç’in NATO üyeliğine, Türkiye’nin terör örgütleri konusundaki kaygılarını gideremediği ve terör örgütü üyelerini Ankara’ya iade etmeyi reddettiği gerekçeleriyle karşı çıkmayı sürdürüyor.

ABD ve Batı ülkeleri gelecek ay yapılacak NATO zirvesi öncesi Türkiye’den İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesini bekliyor.

İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’daki en büyük kara çatışmasını başlatmasının ardından NATO’ya katılmak için başvuruda bulunmuştu.

VoA


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın