Erdoğan: “Yılbaşından itibaren tüm ülkeler bizim gibi faiz indirmeye başlayacak” – 2022

Merhaba,

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Grup Toplantısı’nda yaklaşık bir saat süren bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasının son bölümünde ekonomiye dair ifadelerde bulunan Cumhurbaşkanı, Türkiye Ekonomi Modeli’nin meyvelerini vermeye başladığını belirtti.

Tüm dünyanın artan enflasyonla mücadele ettiğini söyleyen Erdoğan, pek çok ülkenin kış mevsimine girerken enerji krizi yaşadığını söylerken Türkiye’nin böyle bir problemi olmadığının altını çizdi.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Avrupa’dan ABD’ye kadar tüm dünya son 60-70 yılın en büyük enflasyonuna gelmişken ekonomimizin çarkları dönüyor.

Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla ülkemizi büyütmek olarak özetlediğimiz ekonomi modelimiz meyvelerini veriyor.

İstihdam, 31 milyonla tarihimizin en iyi seviyesine ulaştı. Avrupa dahil pek çok ülke yaklaşan kış şartlarıyla beraber enerji kıtlığına hazırlanırken biz işimiz rahat şekilde kışa giriyoruz. Dün Sayın Putin’le görüştüm, bugün Sayın Zelenskiy ile görüşeceğim. Türkiye, doğal gazda bir merkez, enerjide bir merkez, dolayısıyla Avrupa’ya bizim üzerimizden enerji ihracatı da olacak.

Tahıl koridoru çalışıyor. Bu konuda süreci gübre ile birlikte daha iyi bir konuma getirdik.

Faizleri düşürerek üretimi ve istihdamı destekleme politikasının ne kadar isabetli olduğu da görülüyor. BM’den uluslararası kuruluş ve ekonomistlere varan pek çok kişi ve kurum, bizim enflasyon ve faiz arasında kurduğumuz sebep-sonuç ilişkisine dönüyor.

Biz nasıl faizi düşürüyorsak, yılbaşından itibaren tüm dünya faizleri indirmeye başlayacak.

Çiftçilere müjde

Gıda ve tarımın korunması gerektiğine yönelik görüşlerini ifade eden Erdoğan, tarım sektörünü desteklemek adına yeni müjdeler verdi. Erdoğan’ın açıklamasına göre 2023 Mart’ta ödenecek mazot ve gübre destekleri bu ay bitmeden ödenecek.

“Çiftçilere yaptığımız mazot-gübre desteklerini değiştirdik, ödemelerimizi öne çekiyoruz. Hububat üreten çiftçilerimize 2022 dönemine ait mazot ve gübre desteklerini 2023 Mart yerine bu ay ödemeye başlayacağız.

Mazot ve gübre desteklerinin öne çekilmesiyle çiftçilerimiz girdi maliyetlerinin altında zorlanmadan üretim yapabilecektir. Ayrıca mazot desteğinin ürün bazında %130-395, gübre desteğini %130 ila %163, sertifikalı tohum desteğini %50-150 arasında değişen oranlarda artırdık.

Buzağı başına verilen desteğimizi 370 TL’den 500 TL’ye yükselttik.

Tarımsal destekleme bütçemizi 1,8 milyar TL’den 34 milyar TL’ye çıkardık.

Geleneksel bitkisel üretimi desteklemek amacıyla verilen yatırım ve işletme limitini %100 artışla 200 bin TL’ye yükselttik. Bu kredinin yarısı mazot ve gübre alımında kullanılabilecek.

Ekim başından itibaren çiftçi kayıt sistemine e-devletten de ulaşılabiliyor. Artık, çiftçilerimiz tüm başvuruları e-devlet üzerinden zahmetsizce yapabiliyor.

Investing


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın