Erken bahara dikkat: Tahvil piyasası yeniden 2023’te faiz indirimi fiyatlamaya başladı, – 2022

Merhaba,

Tahvil piyasası yatırımcıları, ABD’de TÜFE enflasyonunun geçen ay ekonomistlerin tahminlerinden daha sert yavaşlamasının ardından Fed’in enflasyona karşı savaşına karşı zafer ilan ediyorlar.

Fakat dikkat edilmesi gereken bir değişim var. Fed Başkanı Powell’ın resesyon risklerini izlemek için yakından izlediği getiri eğrisinin bir kısmı, pandeminin 2020’nin başlarında vurmasından bu yana ilk kez tersine döndü. Üç aylık Hazine bonolarında 18 ay vade ile şimdiki seviyesi arasındaki beklenen getiri farkı izleyen kısa vadeli forward eğri, Perşembe günü eksi 14 baz puana düştü.

Powell, bu yılın başlarında yatırımcıların dikkatini çektiğinde, söz konusu terse dönme halinin “Fed’in faiz indirimi yapacağı beklentisini, yani ekonominin zayıf olduğu anlamına geldiğini” savundu. Şimdi verim eğrisinin üç aylık kısmı da 10 yıllık gibi terse döndü ve bu da tipik olarak ekonomik büyümenin durmaya hazır olduğuna dair beklentileri gösteriyor.

2018’deki bir Fed araştırma makalesi ilk kez bu ileriye dönük eğrinin geleneksel getiri eğrilerinden daha güvenilir bir durgunluk göstergesi olarak önemini vurgulamıştı.

Ancak bu durumda, terse dönen eğri, enflasyonun Ekim ayında soğuduğunu gösteren raporla başladı, durgunluk korkularını körükleyen kötü ekonomik haberlerle değil. Hisse senetleri keskin bir şekilde yükseldi ve tahvil getirileri düştü. Yatırımcılar Fed’e agresif para politikası sıkılaştırmasını hafifletmek için yer açacağını tahmin ediyorlar.

Yatırımcılar, Fed’in faiz oranlarını ne kadar yükselteceğine dair beklentilerini getirilere eşitledi ve Eurodolar vadeli işlemleri, fiyatlamanın 2023 için iki faiz indirimine doğru geri döndüğünü gösterdi.

Fed toplantısının ardından 2 Kasım’da düzenlenen basın toplantısında ileriye dönük eğri sorulduğunda Powell, piyasaların neden faiz indirimi beklediğinin de anlaşılması gerektiğini söyledi.

Powell, “Getiri eğrisinin ne yaptığını neden yaptığına bakmalısınız. Bu durumda, piyasaların enflasyonda önemli düşüşler fiyatladığı bir durumdaysanız, bu ileriye dönük eğriyi etkileyecektir” dedi.

Bu tersine dönüşün fiyat artışındaki yavaşlamadan kaynaklandığı göz önüne alındığında, bu, yatırımcıların daha kolay para politikasının geri dönüşü konusunda çok iyimser olduklarını göstermekte.

Sydney’de Nomura Inc. için faiz stratejisti olan Andrew Ticehurst, “Piyasanın faiz indirimini fiyatlandırma açısından biraz öne geçtiğinden şüpheleniyorum. Merkez bankaları hala daha uzun süre boyunca oranları daha yüksek seviyelerde tutmaktan bahsediyorlar” dedi.

Bloomberg


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın