Esad: Suriye’deki terör bir Türk endüstrisidir, Erdoğan ile neden bulaşalım, bir şeyler içmek için mi? – 2023

Merhaba,

Suriye Devlet Başkanı Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ancak Türkiye’nin Suriye’den çekilmesi şartı ile görüşeceğini söyledi. Bu koşula dayalı olmayan bir görüşme için, “O zaman Erdoğan ve ben neden buluşuyoruz? Serinletici içecekler içmek için mi?” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için “Onun şartları altında görüşmem” dediği söyleşinin tam metni yayımlandı. Esad, ilgili temaslarda Türkiye’nin Suriye’den tamamen çekilmesi sonucuna ulaşmak istediklerini vurgulayarak, önkoşulsuz bir görüşmenin bu hedefe varmayacağını söyledi.

Sky News Arabia’ya konuşan Esad’a, “Türkiye ile bu ilişkinin geri dönmesi için iki şartınız var, Türk güçlerinin geri çekilmesi ve teröristlere verilen desteğin kesilmesi. Türkiye bu teklif ışığında önkoşulsuz görüşmenizi talep etti. Hele bu görüşmeye karşı çıkmadığına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aranızda görüşme ne zaman mümkün olacak?” sorusu yöneltildi.

Esad yanıtında, “Önkoşulu olmayan bir görüşmeden söz edilmesi, gündemsiz bir bir görüşme demek olur. Gündemsiz bir görüşme hazırlıksızlık, hazırlıksızlık da sonuçsuzluk demektir, O zaman Erdoğan ve ben neden buluşuyoruz? Örneğin, serinletici içecekler içmek için mi?” diye sorarak şöyle devam etti:

‘AÇIK BİR HEDEFE ULAŞMAK İSTİYORUZ’

“Açık bir hedefe ulaşmak istiyoruz. Hedefimiz Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesiyken, Erdoğan’ın amacı Suriye’deki Türk işgalinin varlığını meşrulaştırmak. Dolayısıyla görüşme Erdoğan’ın şartlarında gerçekleşemez.”

‘SURİYE’DEKİ TERÖR BİR TÜRK ENDÜSTRİSİDİR’

“Suriye’deki terör bir Türk endüstrisidir” ithamında da bulunan Esad, “Nusra Cephesi, Ahrar El Şam, hepsi Türkiye’de yapılan ve şu ana kadar Türkiye tarafından finanse edilen bir parti için farklı tanımlamalardır’’ ifadelerini kullandı.

Esad’ın, “Yurt dışı ve ittifaklar konusuna nasıl bakıyorsunuz?” sorusuna yanıtında ise Türkiye’nin çekilmesi sonrasında ilişkilerin eski haline döneceği mesajını vermesi de dikkat çekti:

“Rusya ile ilişkiler ve İran ile ilişkiler, Suriye’nin dostlarını nasıl doğru seçeceğini bildiğini kanıtladı.Türklerle ilişkilere gelince, “Fazla mı ileri gittik?” diyenler var.Türkiye komşu bir ülke ve onunla ilişkilerimizi geliştirmeye çalışmamız çok doğaldı ve gelecekte Türkiye’nin çekilmesinden sonra ilişkileri geliştirmek için farklı koşullar ortaya çıkarsa, aynı politikaya geri dönmemiz doğaldır. Komşularla iyi ilişkiler kurmaktır, bunlar ilkelerdir, gelip geçici politikalar değil.”

SÖYLEŞİNİN TAMAMI


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın