Fed/Williams: Bir kez daha faiz artırımı makul bir başlangıç noktası – 2022

Merhaba,

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams, politika yapıcıların enflasyonu düşürmek için hala yapacak daha çok işi olduğunu söyledi ve bankacılık sektöründeki kargaşadan kaynaklanan belirsizliğe rağmen rotalarını değiştirmeyeceklerini öne sürdü.

Williams, politika yapıcıların Mart ayında bu yıl bir faiz artırımı daha yapmasının ardından bir duraklama için görünümünün “makul bir başlangıç yeri” olduğunu, ancak yolun gelen ekonomik verilere bağlı olacağını söyledi.

Williams, Salı günü Yahoo! Finance ile yaptığı röportajda, “Enflasyonu düşürdüğümüzden emin olmak için yapmamız gerekenleri yapmamız gerekiyor” dedi. Enflasyonun düştüğünü ancak Fed’in %2 hedefinin çok üzerinde kaldığını söyledi ve fiyatların altında yatan çekirdek enflasyonun güçlü olduğunu ekledi.

Williams, “Verilerin sürekli olarak güçlü geldiğini gördük” derken enflasyonun çok yüksek kaldığını söyledi. Son zamanlardaki banka kargaşasının ekonomik etkisinin belirsiz olduğunu ekledi.

Fed yetkilileri geçen ay faiz oranlarını çeyrek puan artırdı ve bir yıl önce sıfıra yakın olan politika gösterge faizini %475 – %5 hedef aralığına getirdi.

Geçen ay yapılan tahminler, 18 yetkilinin medyan projeksiyonlarına göre oranların yıl sonuna kadar %5,1’e ulaşmasını beklediğini gösterdi. Bu da bir çeyrek puanlık artış daha anlamına geliyor. Yatırımcılar, Fed’in 2-3 Mayıs’taki bir sonraki toplantısında bu hareketi yapacağına, ancak bu yılın ilerleyen zamanlarında faiz oranlarını düşüreceğine bahse giriyorlar. Yetkililer ise ağılıklı olarak faiz indirim beklentisinde değiller.

Williams, piyasa beklentilerinin durgunluk tahminlerini ve enflasyonda daha keskin bir yavaşlamayı yansıttığını söyledi.

Williams “Enflasyonun yavaşladığına dair işaretler görüyoruz, ancak enflasyon hala çok yüksek” dedi. “Konut hariç çekirdek hizmet enflasyonunun bir kısmı henüz tam gerçekleşmedi. Bu yüzden enflasyonu tekrar yüzde 2’ye getirmemiz için çalışmamız gerek” diyor.

Williams, Fed yetkililerinin faiz oranlarını “biraz kısıtlayıcı” bir seviyeye taşıdıklarını ve şimdi onları yeterince kısıtlayıcı bir seviyeye getirmek için ne kadar daha fazla zaman alacağını belirlemeleri gerektiğini söyledi.

“Açıkçası karar veriler ve görünüm tarafından yönlendirilecek” dedi. Williams, Fed’in niceliksel sıkılaştırma veya QT olarak bilinen bilanço azaltma planının da “çok sorunsuz gittiğini” ve yakın vadede ayarlanmasına gerek olmadığını söyledi.

Geçen ay bir dizi banka batışı, bu yılki görünüme yeni bir belirsizlik ekledi. Fed yetkilileri, bankaların kredileri ne kadar sıkılaştırabileceğini ve bunun daha geniş ekonomi üzerindeki etkisini bilmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Williams, politika yapıcıların olumsuz bir şok belirtileri için gelen verileri yakından izleyeceğini yineledi, ancak “Şu anda bu etkileri görmüyoruz. Ve aslında bankacılık sistemi gerçekten istikrara kavuştu” dedi.

Bloomberg


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın