Fitch bu kez  Türkiye’ye  “dokunmadı” – 2022

Merhaba,

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ ve not görünümünü ‘negatif’ olarak korudu.

 

 

Fitch, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 5,6, 2023’te yüzde 2,9 büyümesinin beklendiğini; ortalama yıllık enflasyon tahmininin ise bu yıl için yüzde 72,5, 2023 için de yüzde 59 olacağını öngördü. Fitch, eylül tahmininde, Türkiye’nin bu yıl yüzde 5,2, 2023’te yüzde 3 büyüyeceğini tahmin etmişti.

 

Fitch’in açıklamasında, turizm gelirlerinin beklentilerin üzerinde olması ve devam eden ihracat artışının ithalattaki enerji kaynaklı yükselişi sınırlamaya yardımcı olduğu belirtilerek, cari açığın 2022’de Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) yüzde 6,1’ine ve 2023’te yüzde 4,3’üne denk gelmesinin beklendiği kaydedildi.

 

Haftaya ABD ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin sözle yönlendirmeleri ile ABD Merkez Bankası (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantı tutanaklarının yatırımcıların odağında olduğunu söyleyen analistler, yurt içinde de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayımlayacağı finansal istikrar raporunun takip edileceğini ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye değerlendirmesinin beklendiğini aktardı.

 

FÖŞ iddia etti:  2023 Doların Yılı Olacak!

 

Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 68,06’ya yükseldi, dolar kuru beklentisi 19,54’e düştü

 

Prof. Dr. Tahsin BAKIRTAŞ: DÜNYA STAGFLASYONA KOŞARKEN, TÜRKİYE’DE REEL DARALMA VE FİNANSAL KRİZ OLASILIĞI

 

 


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın