Garanti Yatırım’dan Arçelik İçin ‘Endeks Üzeri Getiri’ Tavsiyesi… – 2022

Merhaba,

Endeks Üzeri Getiri – 12A hedef fiyat: 175.0 TL

4Ç22’de marj iyileşmesi muhtemel

Arçelik için 12-aylık hedef fiyatımızı, yaptığımız revizyonlar ve benzer şirket çarpan güncellemesi neticesinde 122TL’den 175TL’ye yükseltiyor ve Endeks Üstü Getiri (EÜ) tavsiyemizi koruyoruz. Yeni hedef fiyatımız %52 artış potansiyeline işaret etmektedir.

Arçelik 2023T 4.7x FD/FVAÖK ve 2023T 8.8x F/K çarpanlarıyla uluslararası benzerlerine göre sırasıyla %20 ve %18 iskontolu işlem görmektedir.

Son çeyrekte çift haneli FVAÖK marjı bekliyoruz

Artan hammadde fiyatları, enerji ve lojistik maliyetlerindeki artışlar, ABD$’ı karşısında zayıflayan EUR ve kapasite kullanım oranının düşmesi gibi faktörler Arçelik’in 9A22’de FVAÖK marjının yıllık 2.4puan daralarak %8.7 olmasına neden olmuştur. 3.çeyrekle birlikte hammadde fiyatlarında ve lojistik maliyetlerindeki önceki çeyreklere göre iyileşme ve kârlılığı sürdürmeye destek olacak bir düzeyde ürün fiyat artışları son çeyrekte FVAÖK marjının güçlü kalmasını sağlayabileceğini düşünüyoruz. ARCLK için 4Ç22’de yıllık %56 artışla 35.2mlr TL gelir, 3.6mlr TL FVAÖK ve yıllık 2.4puan artışla %10.3 FVAÖK marjı hesaplıyoruz. 2023 yılının dayanıklı tüketim sektörü için talep daralmasının daha ılımlı bir seyirle devam edeceği, ancak karlılık marjlarının 2022’ye göre daha iyi olacağı düşünüyoruz. Ayrıca Arçelik’in toplam konsolide gelirler içinde yabancı paranın payı yaklaşık %70 seviyesinde olup, Euro ve USD payı toplamda yaklaşık %33 seviyesindedir. EURUSD paritesinin yukarı yönlü hareketi Arçelik brüt karlılığını olumlu etkilemektedir. TL’deki değer kaybı, ihracat üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Satın alma faaliyetleri

Arçelik bölgesel markalarla stratejik ortaklıklar gerçekleştirmekte, bilinirliği yüksek yerel markaları satın alarak büyüme potansiyeli taşıyan coğrafyalarda varlığını artırmaktadır. 2016 yılında Dawlance’sı satın alarak Pakistan’da, 2019’da Singer Bangladesh’ı satın alarak Bangladeş’te, 2018’de Voltas markasıyla kurduğu ortaklık ile Hindistan’da büyüyen Arçelik, Hitachi ile küresel pazarlarda varlığını artırmaktadır. Arçelik Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Belarus ve Moğolistan’da faaliyet gösteren
Indesit International JSC ve Whirlpool RUS LLC satın almıştır. Ayrıca Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki faaliyetlerini genişletmek amacıyla Mısır’da buzdolabı ve fırın üretim tesisi yatırımı gerçekleştirmektedir. 3Ç22’de Arçelik’in toplam gelirleri içinde yurtdışı payı%70 seviyesine olup, yeni satın almalar ile bu payın %80’e yaklaşacağını öngörmekteyiz.

Temettü ve Hisse Geri Alım

Arçelik’in temettü politikası dağıtılabilir dönem kârının asgari %50’siünin nakit ve/veya bedelsiz hisse şeklinde dağıtılmasıdır. Arcelik için 2023 yılında %50 dağıtım oranıyla hisse başına brüt 1.90TL temettü dağıtımı öngörmekteyiz. Arçelik, 1 Temmuz 21 tarihinde aldığı hisse geri alım programı kararı kapsamında, ödenmiş sermayesinin %10.19’une denk gelen 68.9mn adet pay almış olup hisse geri alımı kapsamında halen 66mn adet pay alabilecek durumdadır.

Riskler:

i) Yurt içi satışlarda gerileme

ii) İhracat pazarlarında finansal sorunlar

iii) Artan hammadde maliyetleri

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Garanti Yatırım


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın