Gedik Yatırım/Serkan Gönençler:  Enflasyonda gerileme sürer mi? – 2022

Merhaba,

 

Enflasyonda gerileme başladı

TÜFE enflasyonu Kasım’da beklentilerin altında %2,88 olurken, baz etkisiyle yıllık bazda %85,5’ten %84,4’e geriledi. Kasım’da TÜFE enflasyonu %2,88 seviyesinde gerçekleşirken, bu rakam %3,0’lük medyan beklenti ve bizim %3,1’lik tahminimizin bir miktar altında kaldı. Bu rakamla, yıllık TÜFE enflasyonu baz etkilerinin de devreye girmesiyle %85,5’ten %84,4’e geriledi. TL’de son dönemdeki stabilizasyonun ve de enerji fiyatlarındaki yumuşamanın da yurtiçi ÜFE enflasyonuna olumlu yansıdığı ve aylık %0,74’lük gerçekleşmenin ardından yıllık bazda %157,7’den %136,0’ya gerilediği görülüyor.

 

Kurdaki sakinlik çekirdek enflasyona olumlu yansıdı

 

TÜFE enflasyonunda beklentilerin altındaki gerçekleşmenin nedeni olarak %3,0’lük beklentimize karşılık %1,9 seviyesinde gerçekleşen çekirdek TÜFE enflasyonu (C grubu) öne çıkarken, gıda enflasyonu %4,0’lük beklentimizi aşarak %5,75 seviyesinde gerçekleşti. Bu sonuçlarla, çekirdek enflasyon yıllık bazda %70,4’ten %68,9’a gerilerken, gıda enflasyonu artış trendini sürdürerek %99,0’dan %102,5’e yükseldi. Sebze-meyve fiyatları son aylarda ılımlı seyretse de, birikimli kur etkileri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmayla işlenmiş gıda fiyatlarında hızlı yükselişlerin devam ettiği gözleniyor. Bu

etkilerin devam etmesini beklesek de, gıda enflasyonunun da önümüzdeki aydan itibaren baz etkileriyle yıllık bazda gerilemesi muhtemel görünüyor.

Hizmet enflasyonu (%2,2) ve dayanıklı mal grubu enflasyonu (%2,5) beklentilerimizin bir miktar altında kaldıysa da, çekirdek enflasyon tarafında sürprizi yaratan temel unsurun giyim enflasyonunun %2,5-3,0’lük tarihsel ortalamanın aksine, -%1,4 olarak gerçekleşmesi olduğunu söyleyebiliriz. Yıllık giyim enflasyonunun %100’ü aşan maliyet artışlarına karşın %37,0 seviyesinde seyrettiğini belirtelim.

 

Baz etkisi Aralık’tan itibaren daha güçlü bir şekilde devreye girecek

Geçen yıl TL’deki dramatik değer kaybının ardından Aralık-Nisan arası dönemde birikimli TÜFE enflasyonu %49,6’ya ulaşmıştı. Dolayısıyla, önümüzdeki aydan itibaren bu enflasyon gerçekleşmelerinin enflasyon serisinden çıkmasıyla yıllık enflasyonda hızlı bir düşüş süreci yaşanması muhtemel görünüyor (benzer bir kur şoku olmayacağı varsayımıyla).

Önümüzdeki aylarda TL’de sınırlı sayılabilecek bir değer kaybı varsayımıyla, yıllık TÜFE enflasyonu sene sonunda %67,5, ilk çeyrek  sonunda %50, ikinci çeyrekte de %45 civarlarına gerileyebilir. Ancak, TL’deki değer kaybının yeniden hızlanması potansiyeli bu tahminler üzerindeki yukarı yönlü riskleri canlı tutuyor. Büyümedeki ivme kaybının devam etmesiyle, seçimler de yaklaşırken, hükümetin mali genişlemeye ek olarak kredileri de canlandırma eğiliminde olabileceğini düşünüyoruz. Öte yandan, ihracattaki ivme kaybı ve ithalattaki ivmelenmeye bağlı olarak cari açığın da yükselişini sürdürmesini bekliyoruz. Bu iki faktör, ilerleyen aylarda TL üzerinde baskı yaratabilir. Bu da yukarıdaki enflasyon tahminlerinin yeniden gözden geçirilmesini gerektirebilir.

 

Serkan Gönençler, Baş Ekonomist

Gedik Yatırım


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın