Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan ek MTV’nin ilk taksitine ilişkin açıklama – 2023

Merhaba,

Gelir İdaresi Başkanlığı, yaptığı duyuru ile ek MTV’nin birinci taksit ödeme süresinin bugün dolacağını hatırlatarak, AYM iddialarına ilişkin uyarıda bulundu.

 

 

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesinde yer alan açıklamada, ek MTV’nin, 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen, 11 ilde geniş çaplı yıkıma sebep olan ve yaklaşık 13 milyon insanın hayatını etkileyen deprem felaketinin getirdiği zararların telafisinde kullanılmak üzere ihdas edilmiş yeni bir vergi olduğuna işaret edildi.

Öte yandan GİB, ek MTV ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’ne açılan davalardan henüz herhangi bir karar çıkmadığının altını çizerek, söz konusu verginin Anayasa Mahkemesince iptal edildiği yönünde yanlış ve yanıltıcı haberler karşısında dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Konuyla ilgili açıklamada, “Ek MTV’yle ilgili olarak Anayasa Mahkemesine açılan davada henüz herhangi bir karar verilmemiştir. Mükelleflerimizin gerçek dışı haberlere itibar etmemeleri ve ödeme süresi içinde ödemelerini yapmalarının menfaatleri gereği olduğunu önemle hatırlatırız.” ifadesine yer verildi.


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın