Global imalat sanayi bunalımda – Paraanaliz – 2022

Merhaba,

S&P Global ve JP Morgan tarafından ortaklaşa derlenen Kasım global imalat sanayi PMI Endeksi 48.8 değerini alarak (Önceki: 49.4), 29 aylık dip yaptı. 50’nin altındaki değerler, imalat sanayi faaliyetinin daraldığını ifade ediyor.

Kasım ayında küresel imalat üretimi  anketi üst üste dördüncü ay daraldı. Yeni işe alımlarının zayıflaması, uluslararası ticaretin gerilemesi, ve devam eden yüksek maliyetler dünya sanayinin belini büküyor.  İlerleyen aylara ait görünüm kasvetli kaldı, yükselen envanterler ve baskılanmış işdünyası beklentileri  iyimser olmayı zorlaştırıyor.

J.P.Morgan ve S&P Global tarafından ortaklaşa üretilen endeks 29 ayın en düşük seviyesi olan 48,8’e düştü. Kasım verisi, Ekim ayındaki 49.4’ten de düşük. Veri toplanan 31 ülkeden 23’ü, Çin de dahil olmak üzere, daralmaya işaret eden PMI verileri rapor etti. ABD, Euro-bölgesi ve Japonya’dan da  daralma sinyalleri geliyor.

Sektörlere göre kırılımlı veriler tüketim, ara ve yatırım malları genelinde üretimin düştüğünü gösterdi. Altı sektör arasında en zayıf performans gösteren ara mallardı, tüketim ve yatırım malları üretiminde mütevazi bir yavaşlama gözlendi.

Kasım ayında, sadece Avustralya, Hindistan, Endonezya, Kazakistan, Rusya, Tayland ve Filipinler genileşme sinyali verdi. Çin ve Japonya’da düşüş hızlandı, ancak Euro bölgesinde gerileme fren yaptı. ABD Eylül ve Ekim aylarında arka arkaya genişlemelerden sonra Kasım’da yeniden daralma bölgesine düştü.

Kasım ayı anket verilerinde  önümüzdeki aylarda sektör için sert rüzgarlar gözlendi. Yeni siparişler art arda beşinci ayda düştü ve iki buçuk yılın dibine geriledi. Uluslararası ticaret de art arda dokuzuncu kez düşüş kaydetti.

 

Ekim ayının iki buçuk yıllık dibine kıyasla,  Kasım’da  iş dünyası bir nebze daha  iyimser görünüm sergiledi.

Ekim 2020’den bu yana ilk kez imalat istihdamı çok az da olsa düştü. Fiyat baskıları yüksek kaldı, fakat önceki aylara göre duruldu.

J.P.Morgan Küresel Ekonomisti Bennett Parrish anket sonuçları hakkında şunları söyledi:

“Kasım PMI verileri, çıktı endeksinin Haziran 2020’den bu yana yeni bir düşük seviyeye düştüğünü gösteriyor. Üretimde güç kazanan daralmaya yeni siparişlerde  düşüş eşlik etti. Yükselen  stoklar üretimi frenledi.

Ancak, fiyat cephesinde bazı olumlu haberler vardı. Fiyat baskıları durulmaya devam etti. Teslimat süreleri iyileşti, tedarik zinciri koşulları normalleşiyor.

 

 

 


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın