İmamoğlu: “Soruşturmayı başlatsanıza, bakalım hakim ne diyecek?” – 2022

Merhaba,

CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı, Konya’da bir araya geldi. Başkanlara ilgi yoğunken, gözler, ‘YSK üyelerine hakaret ettiği’ iddiasıyla 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak cezası alan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndaydı. Başkan İmamoğlu, aldığı cezaya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İmamoğlu şu açıklamalarda bulundu:

Her şey mümkün. Şu anda tariflenen ceza çok acımasız, çok vicdan yoksunu bir ceza. Uzun yıllar bir bireyi siyasi yasaklı kılacak hatta içinde hapis olan bir ceza. Tanımı, tarifi bu. Elbette üst mahkemeler var ama biz hala bu süreçle ilgili her ne kadar farklı yorumlar olsa da özellikle ülkemizin yöneticileri, hükümet mensupları tarafından en başta sayın Cumhurbaşkanı tarafından bence kendisinden beklenen hiçbir sözü söylemedi. Vatandaşımızın vicdanında bu karar bir mahkeme kararı değildir, siyasi bir karardır. Siyasi baskıyla verilmiş bir karardır. Ülkemizde ilk defa olsa şaşalım ama ülkemizde son yıllarda her daim yaşadığımız baskıyla verilmiş kararlardan bir tanesidir.

“Bakalım hakim ne diyecek?”

Bu bir iddia değildir. Bu mahkemenin ilk hakiminin görevden alınarak adil olduğu için başka bir ile sürülmesine hala hiçbir ses çıkarmayan HSK’nın duruşu bile bunun bir siyasi karar olduğunun ispati. Bir soruşturma açsanıza bu kadar dedikodu var. Hakim hakkında bu kadar iddia var. Bir soruşturmayı başlatsanıza. Bakalım hakim ne diyor? Böylesi bir siyasi kararı alındığı noktada bizde mücadelemizi toplumsal olarak, insanlarımızla paylaşarak yolumuza devam edeceğiz.

“Milletimizin cevabı seçimlerde belli olacak:

16 milyon insanın iradesi cezalandırılmaya çalışılıyor ama bu önümüzdeki genel ve yerel seçimi dahil aslında gasp edilmeye, şantajla sürecin kontrolü ellerinde tutulmaya gayret ediliyor. Kişileri bertaraf ederek önlerindeki engelleri ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Bu mümkün değil. Milletimizin vicdanını 31 Mart-23 Haziran’da anlamalarını beklerdim ama hala anlayamamışlar. Milletimizin daha yüksek şiddetli cevabı önümüzdeki seçimlerde onlarla buluşacak, sonrasında anlayıp anlamamaları çok önemli değil. Bu milleti huzura kavuşturacak bir akılla süreç buluşuyor olacak. Siyasi karardır, baskıyla verilmiş bir karardır. Hükümet yetkilileri top çevirmektedir, bu konuda iradelerini ortaya koysunlar. Madem mertçe mücadeleye hazırlar, ‘Bu yanlış bir karardır. İstinafta bu kesinlikle dönmeli’ desinler. Yorum bile yapamıyorlar.

Ben mağdur olmam. Türkiye demokrasisi ve milletimiz mağdur edilmek isteniyor. Ona müsaade etmeyecek kişi; ben ve benim gibi düşünen bu sürece liderlik yapan insanlar… Onun için hep birlikte mücadele edeceğiz. O mücadelemizi Türkiye’nin çok güçlü 11 belediye başkanı olarak burada, hep birlikte birlik mesajıyla tüm Türkiye’ye vereceğiz. Türkiye demokrasisini mağdur etmeyecek gücü sahibiz milletçe.”


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın