İngiltere Merkez Bankası’ndan 33 yılın en büyük faiz artışı, resesyon uyarısı! – 2022

Merhaba,

İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararını açıkladı. BoE faizleri 1989’dan bu yana görülen en büyük artışla 75 baz puan artırarak yüzde 3 seviyesine yükseltti. Reuters anketine katılan ekonomistler politika faizinin 75 baz puan artırılmasını bekliyordu.

BoE ekonomik görünümün “oldukça zorlayıcı” olduğu konusunda uyardı.

-PİYASALARDA ÇALKANTI YAŞANMIŞTI-

Banka 22 Eylül’de, eski İngiltere Başbakanı Liz Truss hükümetinin finanse edilmemiş 45 milyar sterlinlik (52 milyar dolar) vergi indirim paketi açıklamasından bir gün önce faiz artırımına gitmiş ancak artırımın ardından siyasi ve finans piyasalarındaki sıkıntılar ile karşı karşıya kalmıştı.

Eylül ayındaki faiz artışı ülke ekonomisini resesyondan çıkarmayı ve uzun vadeli büyümeyi desteklemek için atılmış olsa da sterlinin dolar karşısında rekor düşük seviyeye düşmesine neden olmuştu. Ayrıca bankanın tahvil piyasalarını desteklemek zorunda kalmasına ve başbakan Truss’ın istifasına giden sürecin başlamasına yol açmıştı.

ntv.com

-BoE, İngiltere ekonomisinin resesyona girdiğini tahmin ediyor-

İngiltere Merkez Bankası (BoE) bugünkü PPK toplantısı ile birlikte yaptığı açıklamada, İngiltere ekonomisinin üçüncü çeyrekte resesyona girdiğini tahmin etti.

GSYH’nın üçüncü çeyrekte yüzde 0,5 daraldığını ve dördüncü çeyrekte yüzde 0,3 küçüleceğini tahmin eden BoE, 2023 yılı için yüzde 1,5 ve 2024 için yüzde 1 daralma tahminlerini sürdürdü.

Resesyonun 2024 yılı ortasına kadar devam edeceğini tahmin eden BoE, ekonominin yüzde 2,9 daralacağını öngördü.

İşsizlik oranının 2025 yılının son çeyreğine kadar yükseleceğini öngören BoE, şu anda 1970’lerden bu yana görülen en düşük seviye olan yüzde 3,5’teki işsizliğin yüzde 6,4’e kadar çıkacağını tahmin etti.

Enflasyonun dördüncü çeyrekte yüzde 11 seviyesinde kalacağını tahmin eden BoE, gelecek 12 ay için enflasyon tahminini Ağustos ayındaki yüzde 9,53’ten yüzde 5,20’ye indirdi. Enflasyonun gelecek 2 yılda yüzde 1,43’e gerileyeceğini tahmin ederken, 3 yıl için enflasyon beklentisini yüzde 0,76’dan yüzde 0,02’ye çekti.

Faizin yüz de 3 seviyesinde kalması halinde enflasyonun 2 yılda yüzde 2,16 ve 3 yılda yüzde 0,84 olacağını öngördü.

foreks


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın