İstanbul Ticaret Odası’ndan 9 liralık belge skandalı! – 2022

Merhaba,

İstanbul Ticaret Odası (İTO), aidat borcu bulunan işletmelere Faaliyet Belgesi vermiyor. 9 lira karşılığında verilen bu belgeyi alamayan şahıs şirketleri ve küçük işletmeler ticaret yapamıyor.

İTO’nun, 9 liralık belge için ticaretin önünü tıkadığını belirten CHP’li Av. Remzi Kazmaz, bu uygulamanın ticaret hukuku ve ticaret adabıyla bağdaşmadığını söyledi. CHP Rize Eski Milletvekili Adayı Av. Kazmaz, ticaretin kalbi İstanbul’da yaşanan sorun hakkında şu bilgileri verdi:

“Faaliyet Belgesi; firmaların işlerini faal olarak yürüttüklerine dair resmi kanıt niteliği taşıyan ve alındığı tarihten itibaren üç ay geçerli olan belgedir. Firmaların ünvanı, adresi, odaya kayıt tarihi ve faaliyet konusu gibi bilgileri içerir. Bu belge olmadan firmalar ticaret hayatında iş yapamıyor. İhalelerden, kamu alacaklarına kadar her faaliyet sırasında bu belge istenir. 9 lira karşılığında internetten kolayca indirilebiliyor.

İstanbul Ticaret Odası başlattığı bir uygulamayla odaya aidat borcu bulunan firmalara bu 9 liralık belgeyi vermemeye başladı. Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle birkaç bin liralık aidat borcunu bile ödeyemeyen küçük işletmelere bir darbe de İstanbul Ticaret Odası vurmuş oldu. Odanın faaliyetlerini yürütmesi için aidatlar ödenmeli. Ancak Faaliyet Belgesi vermeyerek bir firmanın tüm ticari hayatını bloke etmek ticaret hukukuna ve ticaret adabına uygun değildir.

400 bin İstanbullu firmayı temsil eden İstanbul Ticaret Odası’nın başkanı Sayın Şekib Avdagiç’e, TOBB Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na ve Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a seslenerek bu uygulamadan vazgeçerek bu sıkıntılı günlerde küçük işletmelere kolaylık sağlamaya davet ediyorum.

Firmaların aidat borcu ötelenmeli ve internetten ya da odaya geldiğinde 9 liralık faaliyet belgesini kolaylıkla alarak rızkının peşinden koşabilmeli.”


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın