İstanbulluların en önemli gündemi ekonomik sorunlar – 2023

Merhaba,

İstanbul Planlama Ajansı tarafından aylık olarak gerçekleştirilen İstanbul Barometresi araştırmasının Haziran 2023 raporu yayımlandı. Rapora göre, haziranda İstanbulluların evdeki gündemi ekonomik sorunlar oldu.

İstanbulluların şehrin en büyük üç sorunu sorusuna cevabı ise sığınmacı ve mülteciler, trafik ve ekonomik sorunlar olarak kayda geçti.

YÜZDE 57,2’SİNİN EN ÖNEMLİ GÜNDEMİ EKONOMİK SORUNLAR

Raporda, katılımcıların yüzde 57,2’si evde en çok konuşulan konunun ekonomik sorunlar olduğunu belirtti. Bir önceki ay ile kıyaslandığında mayısta katılımcıların yüzde 34,5’i ev içerisinde en çok ekonomik sorunların konuşulduğunu belirtirken, haziranda bu oran yüzde 57,2’ye yükseldi.

İSTANBULLARIN YARISI, KREDİ KARTI BORCUNU ÖDEYEBİLİYOR

Raporda, katılımcılardan kredi kartı kullananların yüzde 45,6’sı aylık kredi kartı borcunun tamamını, yüzde 33,9’u ise borcun asgari tutarını ödeyebildiğini belirtti. Yüzde 6,6’sı asgari tutar ile borcun tamamı arasında bir miktarda, yüzde 4,7’si asgariden az miktarda ödeme yapabildiğini, yüzde 9,2’si ise kredi kartı borcunu hiç ödeyemediğini ifade etti.

Mayıs’ta katılımcıların yüzde 32,2’si bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 7,4’ü aslında pek geçinemediğini, yüzde 41,9’u kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 18,5’i ise geçinebildiğini ve kenara da para koyabildiğini belirtti.

Katılımcılara hazirandaki duygu halleri soruldu ve 10 üzerinden değerlendirmeleri istendi. İstanbulluların ortalama stres seviyesi 7,2, kaygı seviyesi 6,7 olarak ölçüldü. İstanbulluların hazirandaki yaşam memnuniyeti 4,5, mutluluk seviyesi 4,7 olarak ölçüldü.

Artı Gerçek


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın