İşte iPhone 15’te olması beklenen en önemli özellik… – 2023

Merhaba,

Apple, Eylül ayında iPhone 15 serisi yeni telefonlarını duyuracak. Ancak daha bugünden telefonla ilgili pek çok bilgi internete sızmış durumda.

 

 

USB-C girişli iPhone çok uzakta değil ve son söylentiler bunun aslında düşündüğünüzden daha erken geleceğini gösteriyor. Yasal düzenlemeler ve Lightning konektörünün sınırlamaları nedeniyle iPhone 15 ve iPhone 15 Pro’nun bu sonbaharda USB-C’ye geçmesi bekleniyor.

Apple’ın USB-C iPhone çıkarma konusunda fikir değiştirmesinin birçok nedeni var. Ancak göz ardı edilmesi zor olan bir şey, dünya çapında yaklaşmakta olan yasal düzenlemeler.

Avrupa Birliği, uzun yıllar süren görüşmelerin ardından “ortak şarj portu” standardı için resmen anlaşmaya vardı. 2024 yılından itibaren, AB’nin 27 ülkesinde satılan tüm akıllı telefonların şarj için USB-C kullanması gerekecek. Buna iPhone ve hatta AirPods gibi çevresel aksesuarlar da dahil.

 

 

Apple, uzun bir süre USB-C’li iPhone’u zorunlu hale getirecek yasalara karşı çıktı. Şirket, bu tür yasaların inovasyonu engellediğini ve aslında daha fazla çevresel israfa yol açtığını savunuyor.

AB’nin mevzuatı kabul etmesinin ardından ABD’deki kanun yapıcılar da desteklerini dile getirdiler. Pek çok kişi ABD’ye de benzer bir yasa çıkarması çağrısında bulundu. Senatör Elizabeth Warren bu çağrıyı Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla yineledi:

Tüketiciler farklı cihazlar için sürekli yeni şarj aletleri almak zorunda kalmamalı. Daha az masraf, daha az güçlük ve daha az israf için tek tip standartlarla işleri yoluna koyabiliriz.

Lightning konektörü ilk kez 2012 yılında iPhone 5 ile birlikte tanıtıldığında, Apple’dan Phil Schiller bunun “önümüzdeki on yılın modern konektörü” olacağını söylemişti. Bu duyurunun üzerinden on yıl geçti ve Lightning’in şarj hızları ve veri aktarım hızları gibi konularda USB-C’nin gerisinde kaldığı açık.

 

 

 

 

Bu da bizi bugün bulunduğumuz noktaya getiriyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo geçtiğimiz Mayıs ayında, bu yıl çıkacak olan iPhone 15’in şarj ve veri aktarımı için bir USB-C portuna sahip olacağını öngörmüştü. Bu rapor sonunda Bloomberg tarafından da doğrulandı ve iPhone 15’in önümüzdeki yıl USB-C bağlantı noktasına geçebileceğini söyledi.

Apple pazarlama yöneticisi Greg Joswiak verdiği bir röportajda Apple’ın AB mevzuatına uymaktan başka çaresi olmadığını söyleyecek kadar ileri giderek USB-C’li iPhone’un er ya da geç geleceğini teyit etti.

İlginç bir şekilde, bazı raporlar Apple’ın iPhone’un aksesuar ekosistemi üzerinde hala bir miktar kontrol sahibi olabilmenin yollarını aradığını söylüyor. Bir raporda, iPhone 15’in USB-C bağlantı noktasının Apple onaylı kablolarla sınırlı bazı özelliklere sahip olabileceği öne sürüldü.

 

Mart ayında, güvenilir Apple analisti Ming-Chi Kuo, USB-C’ye geçişin iPhone 15 için daha yüksek şarj hızları sağlayacağını bildirdi. Ancak bu daha yüksek şarj hızlarının Apple tarafından onaylanmış USB-C kablolarıyla sınırlı olacağı bildiriliyor. Şu anda iPhone 14 ve iPhone 14 20W’a kadar maksimum şarj hızını desteklerken, Pro modelleri 27W’a kadar destekliyor.

Ancak Avrupa Birliği, Apple’ın iPhone 15’in USB-C portunu MFi olmayan kablolar için sınırlama planlarına şimdiden karşı çıkıyor. Söylentilere yanıt olarak AB Sanayi Komiseri Thierry Breton, Apple’a bir uyarı yazarak “şarj cihazlarıyla etkileşimi kısıtlamanın kabul edilemez” olacağını söyledi.

 

USB-C’li iPhone 15 ne zaman satışa sunulacak?

Apple’ın USB-C’li iPhone 15’i bu sonbaharda piyasaya sürmesi bekleniyor. Şu an itibariyle Apple’ın piyasaya sürme planları programa uygun görünüyor. iPhone 15 ve iPhone 15 Pro serilerinin Eylül ayında duyurulması ve piyasaya sürülmesi bekleniyor.,

 

 

borsatek.com

 

 

 


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın