Kardemir’de Varlık Fonu bilmecesi: Katar tahsilata mı başladı? – 2022

Merhaba,

Varlık Fonu’nu, Kardemir’in borsa dışı hisselerini satın alması çeşitli soruları beraberinde getirdi. Ekonomi yazarı Jale Özgentürk, piyasada iki söylenti dolaştığını yazdı: İktidara yakın şirket ve Katar tahsilatı!

Türkiye Varlık Fonu dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamayla, Karabük Demir Çelik Fabrikası’nın yüzde 4,4 hissesini 656.34 milyon TL ödeyerek satın almak için anlaşmaya vardığını duyurdu. Fon’dan bugün yapılan ikinci duyuruda ise hisse alım işleminin tamamlandığı belirtildi.

YÖNETİMDE SÖZ SAHİBİ OLDU

KAP’a yapılan açıklamaya göre Türkiye Varlık Fonu, Kardemir sermayesi içinde yer alan 50,29 milyon nominal değere sahip A grubu paylarının sahibi haline geldi.
Kardemir’de A grubu hisseler, yönetim kurulu açısından önem taşıyor. Kardemir A hisseleri, 11 üyeli yönetim kurulunun 4 koltuğunu sağlıyor. Diğer hisselerden B Grubu 1, D grubu ise 2 yönetim kurulu üyesi veriyor. Şirkette 4 de bağımsız yönetim kurulu üyesi bulunuyor.

İKİ AİLE HİSSELERİN YÜZDE 51’İNİ TOPLAMIŞTI

Cumhuriyet gazetesi yazarı Jale Özgentürk bugünkü “Kardemir’in Katar’ı ‘Varlık’la yola çıktı” başlıklı yazısında, Kardemir’in özelleştirilme sürecini hatırlatarak, Varlık Fonu’nun son adımına ilişkin konuşulan iki duyumu yazdı. Özgentürk’ün yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Bir kamu iktisadi teşebbüsü (KİT) olan Kardemir, yıllar içinde gerekli yatırımlar yapılmadığı için zarar ediyor. 1980’lerde Turgut Özal’la başlayan serbest piyasa ekonomisinin rüzgârıyla kan kaybı büyüyor. Dönemin başbakanı Tansu Çiller 1994 krizine karşı aldığı 5 Nisan kararları doğrultusunda zarar eden KİT’leri kapatmaya karar veriyor. Ancak hem bölge halkının mücadelesi hem de iktidar ortağı Murat Karayalçın’ın desteğiyle farklı bir modelle özelleştiriliyor. Ve Kardemir, Avrupa’daki örnekleri gibi 1 TL’ye çalışanlara, yöre halkına satılıyor. 12 binden fazla ortaklı halka açık bir AŞ’ye dönüşüyor.

2010 yılında hisselerin yüzde 51’ini toplayan iki aile Yolbulan ve Güleç ailesi, Kardemir’in yönetimini ele geçiriyor. Çıkar çatışmasıyla yıllar içinde birbirine düşen iki aile nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) devreye giriyor.

TAŞKESENLİOĞLU SPK’Sİ DEVREDE

İki ailenin kavgasını fırsat bilen hükümet ise SPK’nin başında meşhur Ali Fuat Taşkesenlioğlu varken 11 kişilik yönetim kurulu üyelerinin 9’unu Ankara’dan belirliyor. Enerji Bakan Yardımcısı Alpaslan Bayraktar da yönetim kurulu başkanı oluyor. Yönetim kurulunda eski Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bile var. Bir yandan üstü kapalı kamulaştırılan diğer yandan ‘arpalık’ gibi atamalarla yıpratılan şirketin hisselerinin satışı ise 2020 yılında gündeme geliyor.

ERDOĞAN’A YAKIN TOSYALI’NIN İSMİ GEÇMİŞTİ

Türkiye’nin en büyük çelik üreticisi ve aynı zamanda Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Tosyalı’nın çoğunluk hissesini alabilirse Kardemir’le ilgilendiği de o tarihte gündeme geliyor. Bir başka iddia ise Kardemir’in Varlık Fonu’na devredileceği yönünde. Tosyalı o günlerde bu iddialara ilişkin hem Kardemir’le ilgilenmediğini söylüyor hem de “Ben Varlık Fonu’nun yönetim kurulu üyesiyim. Böyle bir şey asla gündeme gelmedi” açıklaması yapıyor. Tosyalı, AKP iktidarının desteklediği iş insanlarının başında geliyor. İskenderun’da Türkiye’nin en büyük çelik üretim tesislerine sahip.

ÇÖKÜYOR MUSUNUZ?

Zonguldak bölgesi son dönemde Tosyalı’nın projelerinin toplandığı kent. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük önem verdiği Filyos Limanı ve Endüstri Bölgesi’nin işletmeci şirketinin sahibi. Doğalgaz keşfinin yapıldığı, savunma sanayi için projelerin yer aldığı bölgede, Tosyalı aynı zamanda büyük bir gübre fabrikası için arazi tahsisi almıştı.

Tosyalı’nın Katar ortaklığı ile buluşması ise Ethem Sancak’tan alınan BMC’yi almasıyla gerçekleşiyor. Kardemir’de kavgalı aileleri bahane ederek yönetim hisselerini alan Türkiye Varlık Fonu’nun amacı bilinmiyor. Yönetim kurulu üyesi Tosyalı’nın ise bu satın almadan kendi sektörü açısından yararlanmaması mümkün değil. Bu gelişmeleri uzaktan izleyen Karabüklü ne olup bittiğini bilmiyor. Soruları şöyle: ‘Kardemir’e çöküyor musunuz? Kardemir’i iktidara yakın şirketlerden birine mi pas edeceksiniz?’

Piyasada ise başka bir yorum daha yapılıyor… AKP’nin seçimlerini finanse edebilmesi için Katar tarafından verilen milyarlarca doların tahsilatı başladı mı?”

Artı Gerçek


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın