Kılıçdaroğlu: Doğal olanı, Altılı Masa’dan birinin cumhurbaşkanı adayı olması – 2022

Merhaba,

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın adaylığına dair “İki arkadaşımızdan biri aday gösterilse hayır demeyeceğiz” sözlerine ilişkin “Bir parti başka bir partinin içişlerine karışmamalı” değerlendirmesini yaptı. Kılıçdaroğlu, altı liderlerden birinin cumhurbaşkanı adayı olmasının doğal olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın adaylığına dair “İki arkadaşımızdan biri aday gösterilse hayır demeyeceğiz” sözleri için, “Bir parti başka bir partinin içişlerine karışmamalı. Her partinin kendi kuralları vardır” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, televizyon temsilcileriyle bir araya geldi.

Ciner Medya Grubu Ankara Temsilcisi Sibel Demirci Erdem’in aktardığına göre Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda, “Adaylık konusunda kararı Altılı Masa verecek. Onların iradeleri dışında bir söylemem. Altı lider ‘Aday sizsiniz’ derse elbette adayım” diye konuştu.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın “Cumhurbaşkanı adayı altı liderden biri olmalı” sözlerini değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Doğal olanı Altılı Masa’dan birinin cumhurbaşkanı adayı olması. Masada uzun zamandır beraberiz birbirimizi tanıyoruz” dedi.

ADAY NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Altılı masanın Cumhurbaşkanı adayının ne zaman açıklanacağını da yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Hükümet programı ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş takvimi belli olduktan sonra aday açıklanır” yanıtını verdi.

“Çoklu aday olur mu” sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Masada çoklu aday konusu tartışılmadı. Tartışılabilir ama hiç konuşulmadı. Bir lider masaya getirilirse tartışılır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na hapis cezasının açıklandığı gün Almanya’ya ziyaret gerçekleştirerek eleştiriline Kılıçdaroğlu, “Olumsuz bir karar çıkacağını asla düşünmüyordum. Çünkü bu konuda yüzlerce içtihat vardı. Olayı sürekli takip ettim, karar çıkınca da özel uçakla döndüm. İmamoğlu’nun Saraçhane çağrısını Almanya’da öğrendim” açıklamasında bulundu.

“HUKUKSUZLUĞA TEPKİ GÖSTERMESİNİ DOĞAL KARŞILAMAMIZ LAZIM”

Kararının açıklanması üzere İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gitmesi hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, “Meral Hanım’ın haksızlığa hukuksuzluğa tepki göstermesini doğal karşılamamız lazım” dedi.

Kararın açıklanmasının ardından Akşener ile İmamoğlu’nun sarılmasını değerlendiren CHP Genel Başkanı “Gördüm. Olabilir. Özel mekanlar da Meral abla diye hitap ederdi, yadırganacak bir fotoğraf değil” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu belediye başkanlarının Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ise “Belediye Başkanlarımız görevlerinin başında” ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ’NİN “KILIÇDAROĞLU’NA KUMPAS” ÇIKIŞI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Saraçhane mitingi sonrası yaptığı “kumpas” çıkışını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Herkes kendi penceresine göre yorumluyor. 16 milyon İstanbullunun iradesine kumpas kuruldu. Asıl kumpas İstanbul’un iradesine” dedi.

SOYLU’YA YANIT

Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun canlı yayında hapis cezası alan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında “Kararın onanmasından sonra İmamoğlu’nu görevden düşürebileceği” sözlerine “Kim oluyorsun da alıyorsun?” sözleriyle tepki gösterdi.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmalarının bu ay sonunda büyük ölçüde tamamlanacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun Saraçhane’ye yaptığı çağrıya ilişkin ise “Saraçhane çağrısına sosyal medyadan öğrendim. İmamoğlu’nun çağrısından bilgim yoktu” diye konuştu.

Birgün


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın