Lavrov: Tahıl girişimi hakkında bize yalan söylendi, geri dönmeyeceğiz – 2023

Merhaba,

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için Birleşmiş Milletler (BM), Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törende Karadeniz tahıl girişimi anlaşmasını imzalamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, 17 Temmuz’da, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili şartlar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl anlaşmasına geri dönecek. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi” demişti.

Lavrov: Yalan söylendi

Lavrov, BM 78’inci Genel Kurulu sırasında, AA muhabirinin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Rusya’nın ‘Karadeniz tahıl girişimine yeniden katılma isteği’ni sorgulamasıyla ilgili sorusunu yanıtladı.

Guterres’e yanıt veremeyeceğini belirten Lavrov şunları söyledi: “Bize yalan söylendi. Genel Sekreter ya bunu söylemeye zorlandı ya da yanlış yönlendirildiOnlar (Batı) Rus gübre ve tahılının ihracatını kolaylaştırmak için yatırımların yumuşatılacağını doğrudan söylemişlerdiBM sekreterliği tarafından eklenen teklifleri biz uydurmadık. Hepsi bunun farkında.”

Guterres’in ‘Karadeniz tahıl girişimi’ni canlandırma planının ‘gerçekçi’ bulmayan Lavrov, “Bu planları hayata geçirmek mümkün değil ve herkes bunu anlıyor ancak aynı zamanda bunun müzakereler için tek temel olduğunu söylüyorlar” dedi.

Diken


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın