Net sıfır emisyonun maliyeti? Yıllık 2,7 trilyon dolar! – 2023

Merhaba,

Danışmanlık şirketi Wood Mackenzie’nin perşembe günü hazırladığı bir rapora göre, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmak ve bu yüzyılda sıcaklıkların 1,5 santigrat derecenin üzerine çıkmasını önlemek için yılda 2,7 trilyon dolarlık küresel yatırıma ihtiyaç var.

Bilim insanları, iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinden kaçınmak için dünyanın ideal olarak bu yüzyılda küresel ortalama sıcaklık artışını 1,5°C ile sınırlaması gerektiğini söyledi. Pek çok hükümet, bunu başarmaya yardımcı olmak için emisyonları yüzyılın ortasına kadar net sıfıra indirme sözü verdi.

Ancak rapora göre çoğu ülke, bırakın 2050’yi, 2030 yılına kadar emisyon hedeflerine bile ulaşma yolunda değil.

Net sıfır, sera gazı emisyonlarının mümkün olduğunca sıfıra yakın bir seviyeye indirilmesi ve kalanın örneğin okyanuslar ve ormanlar tarafından atmosferden yeniden emilmesi anlamına gelir.

Birleşmiş Milletler’e göre, hükümetlerin mevcut emisyon azaltım taahhütleri, küresel sıcaklıkların 1,5°C’nin üzerine çıkmasını engelleyemeyecek ve muhtemelen 2050 yılına kadar dünyanın 2,5°C ısınmasına neden olacak.

Wood Mackenzie, enerji sektörü yatırımının karbondan arındırılması için yılda 1,9 trilyon dolar gerektiğini ve küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamak için bu yatırımın yüzde 150 – yani yılda 2,7 trilyon dolar – artması gerektiğini söyledi. Bu yatırımın dörtte üçüne enerji ve altyapı sektörlerinde ihtiyaç duyuluyor.

Wood Mackenzie’nin başkanı ve baş analisti Simon Flowers, “1,5°C’ye ulaşmak son derece zorlu olacak, ancak bu mümkün ve büyük ölçüde bu on yılda atılan adımlara bağlı” dedi.

Raporda, ulaşımın elektrifikasyonunu ve yeşil hidrojen üretimini desteklemek için rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının dünyanın ana güç kaynağı olması gerektiği belirtildi.

McKenzie Başkan Yardımcısı Prakash Sharma, “Petrol ve gaz, geçiş esnasında hala oynayacak bir role sahip. Düşük ve sıfır karbon seçenekleri geliştikçe  varolan hidrokarbon yataklarında doğal bir tükenme yaşanacak, ancak net sıfıra doğru ilerledikçe arzın yine de yenilenmesi gerekiyor” dedi.

 

 

Kaynak:  World needs $2.7 trillion annually for net zero emissions by 2050, Wood Mackenzie report says

 


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın