Prof. Kaboğlu: 14 Mayıs tarihi üç sorun ortaya çıkarıyor – 2022

Merhaba,

CHP Milletvekili İbrahim Kaboğlu, seçim tarihi olarak ilan edilen 14 Mayıs’ın “seçimlerin OHAL’de yapılması”, “Cumhurbaşkanı’nın aday olabilmesi” ve “Seçim yasası değişikliğinin uygulanması” açılarından sorunlu olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta seçim yapılmasını öngören Cumhurbaşkanı Kararını imzalamasının ardından çeşitli tartışmalar da gündeme geldi.

CHP İstanbul Milletvekili ve Anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, 14 Mayıs tarihinin üç sorun ortaya çıkardığını belirtti. Prof. Kaboğlu, bu sorunları; “seçimlerin OHAL’de yapılması”, “Cumhurbaşkanı’nın aday olabilmesi sorunu” ve “Seçim yasası değişikliğinin uygulanması sorunu” olarak açıkladı.

Kaboğlu’nun açıklaması şöyle: Kaboğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Anayasamıza göre Türkiye, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçim tarihi 18 Haziran’dır. Ülkemiz 6 Şubat sabahı büyük deprem felaketleri ile sarsıldı. Bu nedenle 8 Şubat’ta Olağanüstü Hal ilan edildi. Devletimiz ve toplumumuz halen depremin acılarını ve yaralarını gidermeye ve sarmaya devam etmektedir.

“Ne var ki Cumhurbaşkanı, seçimlerin 14 Mayıs’a alınacağını duyurdu. Üç açıdan sorunlu, hiçbir gerekçesi yok böyle bir kararın. Ama olağanüstü adaylık ve uygulanacak yasa bakımından sorunludur.

“Eğer 14 Mayıs’ta yapılırsa seçimler, olağanüstü hal ortamında halkın özgür iradesinin ortaya çıkması sorunlu olacaktır.

Görev başındaki cumhurbaşkanı üçünü kez aday olmaz isterse, bunun basit yolu TBMM’nin karar almasından geçer.

Uygulanacak yasa bakımından ise 6 Nisan 2022 günü Resmi Gazete’de yayımlanan yeni seçim yasası bir yıl sonra uygulamaya konur. Ancak 14 Mayıs’ta yapılacak bir seçim takvimi Mart ayında başlayacağı için uygulanacak yasa önceki yasa mı yeni yasa mı olacak tartışması da kaçınılmaz olacaktır.”

Kısa Dalga


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın