Reuters:  ABD ve İsveçli savcılar, Bilal Erdoğan’ın adının geçtiği yolsuzluk şikayetini inceliyor; Fahrettin Altun yalanlıyor – 2023

Merhaba,

Reuters haber ajansı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın adının geçtiği yolsuzluk şikayeti üzerine İsveçli ve ABD’li savcıların iddiaları araştırmaya başladığını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri ve İsveç’teki yolsuzlukla mücadele yetkililerin “Amerikan şirketinin ortağı İsveçli Dignita Systems firmasının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan üzerinden Türkiye pazarında yer edinmeye çalıştığı” iddialarını incelediği belirtildi.

 

Reuters haber ajansının önerilen pazarlama planına dair iletişim ve belgelerini inceleyerek hazırladığı özel haberinde, Dignita’nın projeyi geçen yıl aniden bitirdiğini ve sonuç olarak “herhangi bir rüşvetin ödenmediğini” aktardı.

 

Reuters, iddiaların Türkiye’nin veto ettiği İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu konusunda beklentilerin arttığı hassas bir döneme denk geldiğine işaret etti.

 

“Alkolmetre kulisi”

Yetkili mercilere iletilen şikayet dilekçesine göre, “Dignita, bir aracın ön panosuna yerleştirilen ve kontak çevrildiğinde otomatik olarak devreye giren alkol ölçme aletini Türkiye pazarına sokmayı amaçladı ve bunun için Erdoğan yönetimine buna olanak verecek yasal düzenlemeleri yapması için kulis yapmayı planladı.”

 

Reuters’in haberine göre, “Belirli kategorideki araçlar ve sürücüleri için alkolmetre ve kontak kilidi kullanımının zorunlu hale getirilmesini isteyen firma, karşılığında 10 yıllık ticari münhasırlık anlaşması talep etti.”

 

Dilekçede firmanın, ürünlerinin satışı için alacağı münhasırlık anlaşması karşılığında Bilal Erdoğan’ın yönetim kurulu üyesi olduğu İbn Haldun Üniversitesi ile Tügva Vakfı’na paravan bir şirket aracılığıyla “on milyonlarca dolar lobi ücreti ödeyeceğini taahhüt ettiği” ileri sürüldü.

Bilal Erdoğan iddiaları reddetti

Haziran 2022 tarihinde gönderilen bir mesajın kopyasının da yer aldığı iş belgelerine göre, dört yıldır kulis için çabalayan Dignita, sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a planını özetleyen bir mektup göndermeyi başardı.

 

Bu fırsatın Dignita temsilcisinin geçen yıl şubat ayında Bilal Erdoğan’la görüşmesinden dört ay sonra ortaya çıktığı bildirildi.

 

Bilal Erdoğan, avukatı aracılığıyla Reuters’a yaptığı açıklamada, Dignita ile işbirliği yaptığı yönündeki iddiaların “tamamen yanlış” olduğunu vurgulayarak bunun bir “yalanlar ağı” olduğunu da belirtti.

 

 

Fahrettin Altun’dan Reuters’ın Bilal Erdoğan iddiasını yalanlama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Reuters ajansının “ABD ve İsveç savcıları Bilal Erdoğan’ın adının geçtiği yolsuzluk şikayetini inceliyor” haberini yalanladı.

Twitter’dan açıklama yapan Altun, “Temel habercilik kriterlerine asgari düzeyde dahi olsa riayet edilmemiş bu dezenformasyon ürününü” dediği haberle ilgili “Tamamen hayal mahsulü senaryolarla dolu olan, gazeteciliğin en temel etik ilkelerini hiçe sayan ve Sayın Cumhurbaşkanımızın ailesini hedef aldığı apaçık ortada olan bu algı operasyonunun, tam da önümüzdeki günlerde gerçekleşecek NATO liderler zirvesi öncesinde yayımlanması da akla ciddi soru işaretleri getirmektedir.” yorumunu yaptı.

 

 

Basın kaynakları

 


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın