RTÜK’ten Halk TV’ye ‘terör mimikle övüldü’ cezası – 2022

Merhaba,

RTÜK, Halk TV’de yayınlanan ‘Medya Mahallesi’ adlı programına ‘terör mimikle övüldüğü’ gerekçesiyle üç kez yayın durdurma ve para cezası verdi. TELE1 ve FOX TV’ye de programlarda yer alan yorumlar nedeniyle yüzde 3 idari para cezası verildi.

Bugün toplanan RTÜK, Halk TV, TELE 1 ve Fox TV’ye para cezası verdi. RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı, verilen cezaların detaylarını paylaştı.

‘RTÜK KENDİ REKORUNU KIRDI’

Halk TV’de yayınlanan Medya Mahallesi adlı programa üç ayrı ceza verildiğini duyuran Taşçı cezanın gerekçesinin de yayında “terör mimikle övüldüğü” iddiası olduğunu belirtti. Bu gerekçeyle programın üç kez durdurulmasına ve yüzde 3 para cezası verilmesine kara verildi. Taşçı ayrıca “aynı programın farklı tarihlerdeki iki ayrı yayınına da yüzde 3 para cezası vererek, RTÜK kendi rekorunu kırdı” dedi.

TELE1’E İMAMOĞLU CEZASI

Taşçı ayrıca Emre Kongar ile Merdan Yanardağ’ın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasını “halkın iradesine darbe” olarak nitelemeleri nedeniyle de TELE 1’e yüzde 3 idari para cezası verildiğini açıkladı. TELE 1’e ‘Açıkça’ programı nedeniyle de ayrıca yüzde 3 para cezası kararı çıktı.

FOX TV’YE PARA CEZASI

Bunun yanı sıra ‘Çalar Saat’ programında, TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiye dönük sözlerine ilişkin “bir tek gün pazara gitse şu cümleyi kurmaya utanır” sözleri nedeniyle de Fox TV’ye yüzde 3 idari para cezasına oy çokluğuyla karar verildi.

Taşçı verilen cezaları “RTÜK’ün kestiği cezalar, seçime giderken Türkiye’yi “karanlığa ve suskunluğa boğma arayışına” ilişkin önemli bir göstergedir.” diyerek eleştirdi.

Artı Gerçek


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın