Ruble, dolar karşısında son 15 ayın en düşük seviyesini gördü – 2023

Merhaba,

Rusya’daki iç siyasetteki belirsizlik yüzünden değer kaybını sürdüren ruble, dolar karşısında yüzde 0,71 düşüşle 86,96 seviyesinde güne başladı.

 

 

Rus para birimi ruble, siyasi risk endişeleriyle dolar karşısında son 15 ayın en düşük seviyesini gördü.

 

Rus paramiliter grubu Wagner’in başarısızlıkla sonuçlanan isyan girişiminin ardından iç siyasetteki belirsizlik nedeniyle değer kaybını sürdüren ruble, dolar karşısında yüzde 0,71 düşüşle 86,96 seviyesinde güne başladı.

 

Ruble, euro karşısında ise yüzde 0,8 düşüşle 94,94’den, Japon para birimi yuan karşısında ise yüzde 0,8 düşüşle 11,98’den işlem görüyor.

Rusya’nın en önemli ihracat ürünü olan Brent ham petrolü yüzde 0,4 düşüşle varil başına 73,74 dolardan işlem görüyor.

Reuters, mali piyasalardaki belirsizliğin bu ülkede “güvenli liman varlıklarına” olan talebi artırdığını duyurdu.

 

 

Putin’in iktidar kontrolü hakkında ciddi soru işaretleri var

Sermaye kontrollerinin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana geçen 16 ayda rubleyi jeopolitik zorluklara rağmen bir ölçüde korumaya yardımcı olduğu değerlendirmesini yapan Reuters, bununla birlikte Wagner’in sahibi Yevgeny Prigozhin’in Moskova’ya yürüyüşünün piyasalarda derin bir çalkantı yarattığı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iktidar kontrolü hakkında ciddi soru işaretleri yarattığı değerlendirmesinde bulundu.

 

Prigozhinin ordusu Moskova’ya doğru ilerlerken Rus bankaları cumartesi günü döviz kurlarını dolar başına 100 rublenin üzerine çıkarmıştı. Bir gün sonra Prigozhinin geri çekileceğini açıklamasının ardından kurlar eski seviyelerine geri çekilmişti.

Ruble bu yıl ABD para birimi karşısında yaklaşık yüzde 13 değer kaybederek dünya genelinde gelişmekte olan piyasalar arasında en kötü performans gösterenlerden biri oldu.

tr.euronews.com


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın