Sezgin Baran Korkmaz davasında ‘itiraf’ tahliyesi: Korkmaz’ın, Rıza Sarraf gibi itirafçı olduğu iddia edildi – 2023

Merhaba,

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın 225 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada tahliye edildiği aktarılmıştı. Korkmaz’ın savcılıkla kefalette uzlaşarak tıpkı Rıza Sarraf gibi itirafçı olduğu öğrenildi.

ABD’de “sahtecilik” suçundan tutuklanan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın, yargılandığı davada tahliye edildiği belirtilmişti.

VOA Türkçe, hazırladığı haberde; davanın görüldüğü Salt Lake City, savcılığına, mahkeme katipliğine ve Korkmaz’ın Türk avukatı Nafiz Çekirge’ye ulaşılmaya çalışıldığını ancak iddialarla ilgili muhataplarından sorulara yanıt alınamadığını kaydetti.

Davayı yakından takip eden, isminin açıklanmasını istemeyen bir kişinin iddiasına göre Korkmaz, 25 Temmuz tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere kaldığı cezaevinden tahliye edildi.

FBI’ın gözetiminde bilinmeyen bir yerdeki evde tutuluyor

VOA Türkçe’nin ulaştığı hukukçulara göre, 225 yıl hapis istemiyle yargılanan Korkmaz, Rıza Sarraf gibi savcılıkla uzlaşarak itirafçı oldu. Hukukçulara göre diğer bir senaryoda, daha önce kaçma riski olduğu için kefalet talebi kabul edilmeyen Korkmaz’ın kefalet talebi bu kez kabul edildi.

ABD adalet sisteminin tüm dava dosyalarını yayınladığı web sitesinde iddiaları doğrulayacak herhangi bir dosya ya da belge sisteme henüz girmiş değil. Korkmaz’ın dava dosyasına girilen son kayıt ise 9 Temmuz tarihinde 52 numaralı işlem sırasıyla davaya yeni atanan savcı yardımcısıyla ilgili hakimin kararı olmuş.

Bir önceki 51 numaralı işlemde de hakim Jill Parish’in, 30 Ekim tarihinde başlamasına hükmettiği jürili seri duruşma kararı görünüyor. Korkmaz’ın cezaevinden tahliye edildiği ABD adalet sisteminin web sitesinde henüz resmi kayıtlarda yer almıyor.

ABD’deki davalarda neler yaşandı?

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, ABD’de Utah Federal Mahkemesi’nde Kingston kardeşler ve Lev Aslan Dermen’in (Levon Termendzhyan) yargılandığı davadaki iddianamede yer almış, ayrıca tanık olarak savcılık tarafından ifadesine başvurulmuştu. Biyodizel üretimi yaptıklarını öne süren Kingston kardeşler, Amerikan federal hükümetini 511 milyon dolar dolandırmış, paranın bir kısmının Türkiye’de Korkmaz aracılığıyla aklandığı iddia edilmişti.

2020 yılına kadar dava dosyasında tanık olarak yer alan Korkmaz, 2021 yılında hakkında ABD’de açılan federal davada sanık oldu. 2022 yılına girerken, Avusturya’da ABD’nin talebi üzerine tutuklanarak cezaevine konan Korkmaz’ın iadesi hem Türkiye hem de ABD tarafından Avusturya Adalet Bakanlığı’na iletildi. Avusturya Adalet Bakanlığı, 2022 yılının Temmuz ayında Korkmaz’ın ABD’ye iade edilmesine karar verdi. ABD ve Türkiye’nin iade taleplerini değerlendiren yetkililer, suçun işlendiği yerin Utah eyaleti, aklandığı iddia edilen kara paranın da ABD Maliye Bakanlığı’na ait olması nedeniyle tercihini ABD’den yana kullandı.

Korkmaz, Utah eyaletinin Salt Lake City kentinde Sulh Hakimi Jared C. Bennet’ın karşısına çıkartıldı. Hakkındaki iddialar yüzüne okunan Korkmaz, hiçbir suçlamayı kabul etmedi. Yargıç Bennet, Korkmaz’ın tutuklanıp cezaevine konmasına karar verdi. Duruşmadan sonra Korkmaz’ın tutuklanma tutanağı, ABD Adalet Bakanlığı Elektronik Sistemi’nde yayımlandı. Tutuklama tutanağında, Korkmaz’ın serbest bırakılırsa ciddi kaçma riski olduğu belirtildi. Tutanakta, Korkmaz için, “ciddi kaçma riski var” ifadesi kullanıldı. Korkmaz’ın tutuksuz yargılanma için belirlenmiş koşulların hiçbirine uymadığı, tutuksuz yargılanması için ikna edici kanıt bulunamadığı belirtildi.

Duruşma tutanaklarında yapılan tespitlere ek olarak, tutukluluk nedenleri arasında şu gerekçelere yer verildi:

– Hüküm giymesi halinde uzun hapis cezası alabilir.
– Sanık aleyhindeki deliller çok güçlü.
– Sanık, ABD’de vergi kaçakçılığından hüküm giyenler adına milyonlarca dolarlık işlemler gerçekleştirmiştir.
– Sanık Korkmaz, ABD’den kaçışını kolaylaştıracak önemli fonlara erişim sağlayabilir.
– Sanık, kanun ve yaptırımlardan kaçmak için daha önce girişimlerde bulunmuştur.

“Korkmaz’ın ciddi kaçma riski var”

Korkmaz’ın tutuklanma tutanağında Sulh Yargıcı Bennet’ın şu ifadelerine de yer verildi: “Sanığın ABD ile hiçbir bağı yok. Görünüşe göre büyük miktarda paraya ulaşmış ve Türkiye’den Avusturya’ya kaçmış. Bu davada aleyhindeki suçlamalara karşı kendini savunmak için Avusturya’dan ABD’ye iade edildi. Sanığın, özellikle ABD ile hiçbir bağı olmaksızın kovuşturmadan kaçma imkanına ve eğilimine sahip olduğu görülmüştür. Sanığın ciddi kaçma riski var. Bu davanın sonuna kadar savcılık nezaretinde tutuklu kalmalıdır. Sanığa savunma avukatıyla görüşmesi için makul bir fırsat tanınmalıdır”

Korkmaz’ın jürili seri duruşmaları 30 Ekim 2023’te başlayacak

Yargıç Parrish, jüri eşliğinde yapılacak üç haftalık seri duruşmaların 30 Ekim 2023’te başlamasına arar verdi. Yargıç Parrish, iddia makamı ve sanığın savunma avukatlarının, mahkemenin incelemesi için dava süreciyle ilgili öngördükleri program önerilerini birlikte çalışarak hazırlamalarını önerdiğini de kaydetti. Savunma avukatlarıyla savcılık, üç hafta sürecek jürili seri duruşmaların 30 Ekim Pazartesi gününden itibaren başlaması konusunda uzlaştı.

Kısa Dalga, VoA


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın