S&P Global, gelişmekte olan piyasalar için 2023 büyüme tahminini düşürdü – 2022

Merhaba,

 

S&P Global Ratings araştırma birimi, Rusya-Ukrayna ihtilafından kaynaklanan olumsuz şoklar, devam eden  COVID-19 salgını ve sıkı para politikası koşullarının 2023’te birikimli etkilerini gerekçe göstererek gelişmekte olan ekonomiler için 2023 büyüme tahminini düşürdü.

 

Derecelendirme kuruluşu, önceki %4,1’lik büyüme tahmininin altında,  bu sınıf ülkeler için gelecek yıl reel gayri safi yurt içi hasıla büyümesini şimdi %3,8 olarak tahmin ediyor.

 

“Büyümeye ilişkin aşağı yönlü revizyon, Çin ve Suudi Arabistan hariç tüm gelişmekte olan piyasalardan geliyor ve çoğu ekonomi uzun vadeli trend oranlarının altında genişlemeye hazırlanıyor.”

 

Gelişmekte olan piyasalarda enflasyon, düşen gıda ve akaryakıt enflasyonunun ardından zirveyi geride bırakmış veya yakında zirveye ulaşacak olabilir. Yine de  araştırma kuruluşu birçok ekonomide hala merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde kalmaya hazır olduğu konusunda uyardı. Enflasyon 2023’te, para politikalarını kısıtlayıcı kalmaya zorlayacak.

 

S&P, “Ancak enflasyondaki yavaşlama – kötüleşen büyüme görünümüyle birleştiğinde – gelecek yılın ortasına kadar başta Latin Amerika olmak üzere birçok gelişmekte olan ülkede parasal  gevşemeyi gündeme getirebilir” dedi.

 

 


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın