SVP Neden Battı? – Paraanaliz – 2022

Merhaba,

Silicon Valley Bank adlı banka 10 Mart 2023 tarafından aşağıdaki FDIC duyurusuyla resmi olarak kapatıldı.

SVP Neden Battı?

Kaynak: FDIC

Türkçesi: Kaliforniya’da bulunan Silicon Valley Bank, Federal Mevduat Sigorta Kurumunu (FDIC) kayyum olarak atayan Kaliforniya Finansal Koruma  Departmanı tarafından bugün kapatıldı. Sigortalı mevduat sahiplerini korumak amacıyla FDIC, Santa Clara Mevduat Sigortası Ulusal Bankası’nı (DINB) kurdu. Kapanış sırasında, FDIC kayyum olarak Silicon Valley Bank’ın tüm sigortalı mevduatlarını derhal DINB’ye devretti.

Ben Silicon Valley Bank adını  ilk kez duydum. ABD finans sisteminin en büyük 16. bankasıymış. WSJ’ya göre çöküşü 2008’den bu yana  en büyük başarısızlıklardan birisi olarak görülüyor.

Kaynak: AdamTooze

Bankanın kripto boğa döneminde ortaya çıkan start-up’larla yakın ilişkisi gösterilerek, bu start-up’ların bankaya yatırdığı mevduatlardan bahsediliyor. Tam aksine bu banka start-up’lara kredi verdi ve vadesiz mevduat olarak bankanın yükümlülüğünde duruyorlar.

SPV

Circle‘in burada tuttuğu USDC karşılığı dolar mevduatları ise vadeli mevduatlarda yer almaktadır.

SVP Neden Battı?

SVP Neden Battı?

Burada, start-up’ların vadesiz mevduatlarını bu bankada vadeli mevduata kaydırmaları da olasıdır. Adam Tooze, start-up’lara verilen kredilerin karşılığında yaratılan mevduatın bir kısmının bankada tutulmasının zorunluluk olarak getirildiği iddia ediyor.

SPV

Kaynak

Peki sıkıntı nedir? FDIC, 250.000 dolara kadar mevduat garantisi veriyor. Bu bankada bu pranın altında mevduatınınız varsa sıkıntı yok. FDIC bir yolunu bulacak. Şu habere göre, bankadaki mevduatların %89′u bu garanti kapsamına girmiyor.

Burada şu sonuç çıkıyor, 250.000 dolar üstü mevduatı olanların işi zor.

Neden battı?

Bu banka yükümlülük tarafında core liabilities(çekirdek yükümlülük) dediğimiz mevduatlara yönelmiş iken, varlık tarafında uzun vadeli devlet tahvillerine  yönelmiş gözüküyor.

Kaynak: AdamTooze

 

Bu uzun vadeli tahvillerin fiyatı, Fed’in faiz artırmasıyla birlikte düşmeye başladı.

SVP Neden Battı?

SVP Neden Battı?

Bankanın varlık bölümünde yer alan tahvillerin değerinin azalmasıyla yalancı bahar sona ermeye başladı. Yükümlülük tarafında mevduatlarla fonlanan bu tahvillerin değeri azalmaya ve yeni vadeli mevduat için ödenecek faiz artmaya başladığında banka için solvency durumu oluşmaya başladı.

SVP Neden Battı?

SVP Neden Battı?

Burada,  kripto ayı piyasasının etkisiyle yeni mevduat yaratılmaması ve varolan mevduatların çekilmesi bankanın yükümlülük tarafında çekirdek mevduatları miktarsal olarak azaltıyor.

Banka anladığımız kadarıyla 9 Mart günü büyük bir tahvil satışına kalkışıyor. Cuma günü SVB hisseleri, bankanın bir gün önce 21 milyar dolarlık varlık sattığını ve para toplamak için hisselerinin bir kısmını satmayı planladığını açıklamasının ardından  yüzde 60 değer kaybediyor. Bu açıklama teknoloji yatırımcıları ve şirket kurucuları arasında paniğe yol açıyor ve start-up’ları paralarını çekmeye başlıyor.

Ben bu olayı İngiltere’de geçen sene yaşanan olaya benzetiyorum. Okumak isterseniz aşağıda.

Yazıya güncelleme yapacağım.

İngiltere Devlet Tahvillerinde Türbülans

 


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın