TCMB’nin yeni Başkanı Gaye Erkan ABD’de batan First Republic Bank davasında Sanık çıktı! – 2023

Merhaba,

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın ABD’de faiz bir kaç önce batan First Republic Bank’e karşı “ABD federal menkul kıymetler yasalarının ihlal edilmesi” gerekçesiyle açılan davada Sanık olarak yargılanacağı ortaya çıktı.

TCMB Başkanı Erkan’ın First Republic Bank’te sorumluluk sahibi olarak diğer yönetici konumundaki Sanıklarla birlikte “konumu(ları) ve kamuya açık olmayan maddi bilgilere erişimleri nedeniyle, davada belirtilen olumsuz gerçekleri kamuya açıklamadıkları ve / veya kamuoyundan gizlediği (gizledikleri)”, Erkan’ın ayrıca batan Banka’nın likidite durumu hakkında analistlerden gelen sorulara “Likidite pozisyonunuz çok güçlü kalmaya devam ediyor” dediği kayıtlar arasında. 

Söz konusu menkul kıymetler toplu davası, jürili yargılama talebiyle “14 Ocak 2021 ile 14 Mart 2023 tarihleri arasında, 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Yasası’nın (“Borsa Yasası”) 10(b) ve 20(a) Bölümleri ve bu kapsamda ilan edilen SEC Kuralı 10b-5 uyarınca çareler aramaya çalışan, 14 Ocak 2021 ile 14 Mart 2023 tarihleri arasında First Republic Bank’a ait menkul kıymetlerini satın alan veya başka bir şekilde edinen tüm kişi ve kuruluşlar adına” açılmış durumda.

Yeni TCMB Başkanı’na ABD’de “Section 10b-5” altında, esas no: 3:23-cv-01993 olarak açılan davaya eylül ayında başlaması bekleniyor.

Burada atıfta bulunularak dahil edilen ekteki sertifikasyonda belirtildiği gibi, Davacı, First Republic Bank menkul kıymetlerini söz konusu dönem boyunca yapay olarak şişirilmiş fiyatlarla satın almış ve burada iddia edilen federal menkul kıymetler yasalarının ihlalinin bir sonucu olarak zarara uğramıştır.

Sanık: First Republic, Kaliforniya eyaletine bağlı bir banka ve tröst şirketidir. San Francisco, Kaliforniya’daki ana icra daireleri.

Sanık: James H. Herbert, II (“Herbert”) Şirketin İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır 1985’ten 13 Mart 2022’ye kadar Memur (“CEO”). Herbert ayrıca Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı 2007’den 31 Aralık 2021’e kadar Şirketin İcra Kurulu Başkanı olarak görev yaptı Mart 2022.

Sanık: Davalı Hafize Gaye Erkan (“Erkan”) Şirket Başkanı olarak görev yapmıştır. 2017’den 31 Aralık 2021’e kadar ve Temmuz 2021’den Aralık ayına kadar Şirketin eş CEO’su olarak görev yaptı 31, 2021.

Bireysel sanıklara da suçlamaların yöneltilmesinin arkasında batan First Republic Bank’teki  konumları nedeniyle, FDIC’ye sunduğu raporların, basın bültenlerinin ve menkul kıymet analistlerine, para ve portföy yöneticilerine ve kurumsal yatırımcılara, yani piyasaya yapılan sunumların içeriğini kontrol etme gücü ve yetkisine sahip olmaları.

İçinde TCMB’nin yeni başkanı Gaye Erkan’ın da olduğu sanıklardan her birine, burada yanıltıcı olduğu iddia edilen Şirket raporlarının kopyaları, ihraç edilmeden önce veya kısa bir süre sonra sağlanmış ve bunların verilmesini önleme veya düzeltilmelerine neden olma yeteneğine ve fırsatına sahip oldukları halde yapmamaları. Erkan’ın da dahil olduğu sanıklar grubundan her birine yöneltilen suçlamalar arasında konumları ve kamuya açık olmayan maddi bilgilere erişimleri nedeniyle, davada belirtilen olumsuz gerçekleri kamuya açıklamadıkları ve / veya kamuoyundan gizledikleri, gerçek bilgiler yerine açıklanan olumlu beyanların maddi olarak yanlış ve / veya yanıltıcı olduğunu bilmeleri de var.

Morgan Stanley analisti Kenneth Zerbe’nin Şirketin mevduat büyümesi hakkındaki bir sorusuna yanıt olarak Davalı Erkan, First Republic’in “hem bilanço içi hem de bilanço dışı likidite çözümleriyle farklı makro ortamlardaki müşteri ihtiyaçlarını yönetmeye yardımcı olmak ve genel olarak fonlama karışımını optimize etmek için çok iyi konumlandırıldığını” açıkladı. Jefferies analisti Casey Haire’nin Şirketin likidite pozisyonu hakkındaki sorusuna yanıt veren Sanık Erkan, “Likidite pozisyonunuz çok güçlü kalmaya devam ediyor” dedi.

 

Erkan bugün Kavcıoğlu’na 2 yıllık emekleri için teşekkür ederek görevi aldı

Erkan bugün TCMB Başkanlığı görevini BDDK’nın başına atanan Şahap Kavcıoğlu’ndan devralırken, yaptığı konuşmada, son 2 yıldaki hizmetleri için Kavcıoğlu’na teşekkür ederek, “Zorlu bir süreci ekibiniz ile yürüttünüz. Emekleriniz için teşekkür ediyoruz. Ülkemiz ve Merkez Bankası çalışanları adına desteğinizi, emeklerinizi ve hizmetlerinizi minnetle hatırlayacağımı bilmenizi isterim.” dedi.

Erkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da teşekkür etti.

 


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın